0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Podcast11. 11. 20083 minuty

Křivější okurky, lepší Unie

Evropská komise má našlápnuto zrušit jednu z nejbizarnějších regulací. Kolik jich ale ještě zbývá nezrušených?

Evropská komise má našlápnuto zrušit jednu z nejbizarnějších regulací. Kolik jich ale ještě zbývá nezrušených?

Kdo chce nadávat na bruselskou byrokracii, vedle kauzy balených koblih každého právě napadnou nesmyslné předpisy ohledně standardů ovoce a zeleniny. To by se nyní mělo změnit. Eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer Boelová bezelstně přiznala, že „už to nevydrží pořád se zabývat zahnutými okurkami". Chce proto zrušit předpisy na 25 druhů ovoce a zeleniny, mezi nimi i ten o dovoleném zahnutí eurookurek.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Důvodem nového postoje eurokomisařky tak ale možná není onen nátlak euroskeptiků, ale absurdnost takového opatření v dnešní krizové době. Evropa chce schválit ambiciózní klimatický balíček, ale zároveň přírodě škodí vyhozenými tunami nespotřebovaných potravin. Z ekonomického pohledu je to ještě bizarnější. Evropané chudnou uprostřed finanční krize, ale dobrovolně platí kvůli této regulaci u některých potravin až o 40 procent vyšší cenu a produkují o pětinu více odpadu, než je nutné.

Je otázkou, zda by se z regulace nemohly vyjmou i další věci – sice už květák menší než 11 centimetrů a příliš zahnuté okurky nebudou na vyhazov, stále ale ještě tři čtvrtiny zeleniny v EU bude podléhat nějakým euronormám. Další rušení evropských pravidel už ale nebude tak jednoduché. Rada o rušení zeleninových regulací hlasovala už v červenci, ale změny nenašly dostatečnou kvalifikovanou většinu. Důvod je jasný: se standardizovanými produkty se lépe obchoduje a velcí producenti tím snadněji ničí malé farmy. Nyní tak změny Boelová asi protlačí rovnou přes Evropskou komisi.

Tato kauza absurdní bruselské regulace má dvě poučení. Za prvé to zahraniční: Těžko vinit z předpisů na křivé okurky nějaké imaginární eurobyrokraty. Ti to sice možná vymysleli, ale schválili to jednotlivé státy. Připomeňme, že v červenci zrušení regulace neprošlo kvůli zcela konkrétním zemím – Itálii, Španělsku, Francii či Maďarsku.

Za druhé to domácí: Tuzemští kritici Unie mají jak vidno mnoho možností, kde požadovat zrušení nesmyslných norem. Nyní vláda ODS má na to i státní aparát, aby tyto byrokratické nesmysly vyhledala. Ale pamatujete si, kdy ODS prosadila něco, co by doopravdy zjednodušilo náš život v Unii? Napadá mě jen opozice Alexandra Vondry ke zvýšení spotřební daně na pivo. Nicméně i to byl původně německý protest a Češi se pouze přidali. Jinak se protibruselská největší vládní strana vyžívá jen ve velkých politických tématech jako je Lisabonská smlouva, ale když dojde na konkrétní osekání euronorem, slyšíme jen plamenná slova o „evropské bruselokracii".

Boj s „byrokratizací" Unie tak máme sice rovnou v programovém prohlášení k českému předsednictví Unie, ale podle všeho zůstane jen u odvážných euroskeptických projevů a samotné nadbytečné europředpisy budou muset rušit kritizovaní „euronaivové" v Bruselu.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].