0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Podcast18. 2. 20083 minuty

Kodaň hoří pro Piu

Dánsko neví, co se děje. Stovky aut vypálených, mnoho škol vyrabovaných a demonstrující snědé tváře, o kterých se tak úplně neví, co chtějí.

Dánsko neví, co se děje. Stovky aut vypálených, mnoho škol vyrabovaných a demonstrující snědé tváře, o kterých se tak úplně neví, co chtějí.

Už sedmou noc zužují dánská města nepokoje a násilí. Možná nad tím lze mávnout rukou, před třemi lety ve Francii to bylo mnohem horší. Problémem však je, že nikdo neví tak úplně, o co jde. Do Čech dolehla jen jedna interpretace: prý jde o odplatu za uveřejnění jedné z 12 karikatur Proroka Mohameda. Ano, těch, co měly na svědomí bouře a stovku životů před dvěma lety. Tajné služby odhalily, že autora té nejznámější – Proroka se zapálenou bombou místo turbanu – Kurta Westergaarda chtěli zabít islamisté. Ze solidarity noviny znovu uveřejnily jeho karikaturu a oheň byl opět na střeše. Doslova.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jenže jsou zde i jiné možné důvody nepokojů. V Dánsku vstoupila v platnost legislativa, která dovoluje náhodné policejní prohlídky domů, pokud jde o podezření z přechovávání zbraní. Jiné výklady zase hovoří o tom, že jde o reakci primárně jednoho kodaňského předměstí na údajné utlačování imigrantské komunity. Ale není to vlastně jedno? Řediteli vyrabované školy může být ukradené, proč mu dav rozmlátil lavice a okna. Škodu to neodčiní.

Jedno to ale tak úplně není. Pokud se nenajde příčina, nenajde se ani vhodná léčba. Premiér Anders Fogh Rasmussen zaujal tvrdý postoj. Nejen násilníci, ale i jejich rodiče nemohou prý očekávat pochopení od společnosti. Možná se inspiroval postojem někdejšího ministra vnitra Francie Nicolase Sarkozyho, který také příliš nemluvil o příčinách, ale rovnou se vydal „čistit" předměstí od „lůzy".

Jenže to může mít jen špatné důsledky. I kdyby z čistajasna násilnosti utichly, Dány bude i nadále hlodat v hlavě, o co vlastně radikálům šlo? V Dánsku je na 6 procent muslimských přistěhovalců a jak mají vedle nich žít, když nikdo nechápe, o co jim v protestech vlastně jde? Proč radikální muslimské uskupení Hizb ut-Tahrir vyráží do kodaňských ulic protestovat, když není jasné, co jsou jejich požadavky?

V důsledku tohoto uvažování se musí bát všichni demokratičtí politici, včetně premiéra. Nepochopení myšlení našich sousedů vede vždy k deziluzi a despektu k současné vládní politice. Bohužel Dánové mají alternativu koho volit. Pokud někdo politicky zúročí současné nepokoje, pak to bude nacionalistická Dánská lidová strana a její předsedkyně Pia Kjærsgaardová.

Jediné, co musí udělat, je vystupovat v televizi a říkat Dánům: „Vidíte, já vám to říkala." Žena, která je dle jednoho soudního výroku rasistka, nabírá na popularitě už řadu let. Z jednociferných čísel se vyšplhala se svou stranou až do pozice třetí nejsilnější dánské strany a jen díky ní stojí Rasmussenova vláda na nohou.

Zatímco dosud se nemohla u většiny populace zbavit xenofobní nálepky, při příštích volbách ji už bude stačit jen do kamer ukazovat obrázky z nynějších násilností plných snědých deprivovaných mladíků. Ještě několik takovýchto násilností a Kjærsgaardová nebude podporovat Rasmussenovu vládu, ale Rasmussen krajně pravicovou vládu Kjærsgaardové.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].