Jak oslaví Google dvacetiny?
Oslavných článků k deseti letům firmy, která začínala v garáži se čtyřmi počítači, je nyní plno. Jak bude ale vypadat za dalších deset let?

Oslavných článků k deseti letům firmy, která začínala v garáži se čtyřmi počítači, je nyní plno. Jak bude ale vypadat za dalších deset let?
Ona bílá garáž v kalifornském Menlo Park je jako u každého jiného řadového domku v okolí. Přesto ji ale mají vyfoceny všechny zpravodajské agentury světa. Právě tuto garáž si totiž najali Larry Page a Sergey Brin a zde před 10 lety stvořili základy dnešního Googlu, před jehož produkty není úniku. Historie o jednom vyhledávacím algoritmu, který udělal z obou mladíků multimiliardáře, je známá. Jak se ale Google promění za dalších deset let?
S napůl vážnou odpovědí přišel americký technologický novinář Preston Gralla. Přišel s pěti tipy, jak se Google promění. Z prohlížeče Chrome se stane operační systém a za deset let bude verze Chrome 7 zápolit o podíl na trhu s Windows 12. Vyhrávat bude elegantní, permanentní beta verze Chrome s 45procentním podílem na trhu, Windows bude mít třetinový podíl. Dále Gralla tipuje, že na Google dopadnou antimonopolní zákony, podobně jako se to v nedávné minulosti stalo impériu Billa Gatese. Dále třeba GoogleTV bude samozřejmostí.


Gralla se ale i vtipně trefuje do některých nezdravých aspektů naší závislosti na Googleplexu. Nahazuje myšlenku, že Google bude zdarma nabízet pobyt v antigravitačním přístroji. Platit se budou muset jen náklady – kolem 1,5 miliónu dolarů. Gralla se tak vlastně ptá, zda u produktů, které jsou nabízeny „zdarma", známe cenu, kterou platíme.
Platíme ztrátou soukromí, platíme osobními informacemi, platíme závislostí na prohledávání světa tak, jak nám to nabízí vyhledávač Googlu.
K tomu se váže i pátý Grallův tip. Sarah Palinová bude v té době už podruhé zvolena prezidentkou a Kongresem protlačí zákon odrážející její ultrakonzervativní hodnoty – Google bude muset blokovat vyhledávání výrazů spojených s předmanželským sexem, evolucí a Demokratickou stranou. Tak to jistě nebude, ale Gralla přesně naráží na to, že jestli je dnes problémem uzavírání účelových blokací stránek na objednávku nedemokratických režimů, tak v budoucnu role vyhledávačů ještě vzroste a spolu s tím i snaha politiků tento tok informací regulovat.
Grallovy tipy míří správným směrem, ale asi ani jeden se nenaplní přesně tak, jak novinář předpokládá. Google se rozpíná do všech stran a nikdo neví, zda se dalším zlatým dolem pro firmu stanou třeba komunitní servery, mobily či mapové aplikace. „Googlovat" může za deset let znamenat něco úplně jiného než je dnes vyhledávání na internetu. Pokud se například podaří zprovoznit službu Google Sky, která nabídne uživatelům možnost dívání se „virtuálními dalekohledy" na sta tisíce hvězd a galaxií, pak „googlovat" bude možná za deset let synonymem pročesávání souhvězdí Velkého vozu skrz počítačovou obrazovku.
Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].