Gruzínský prst na spoušti Severoatlantické smlouvy
Přijetí Gruzie do NATO by znamenalo zásadní proměnu této organizace.
Přijetí Gruzie do NATO by znamenalo zásadní proměnu této organizace.
Britský ministr zahraničí David Miliband interpretoval vytvoření nové komise NATO a Gruzie jako jakousi přípravku na plné členství této země ve vojensko-bezpečnostní organizaci. Méně hlasitě se to samé ozývá z USA či Polska. V podstatě se tak opakuje šachová partie z dubnového summitu NATO v Bukurešti. Na jedné straně Anglosasové a východní Evropa požadují Ukrajinu a Gruzii v NATO, na druhé straně s tímto návrhem nesouhlasí Francouzi a Němci. Na bukurešťském summitu se nakonec všichni dohodli na patu – obě země dostaly vágní příslib možnosti členství, nicméně ne v blízké budoucnosti. Uhrát znovu pat po osetinské válce už ale nejde. Pokud Západ zůstane jen u nově vytvořené komise s nijakým posláním, bude to faktická rezignace před Ruskem. Pokud ale Američané a Poláci protlačí přijetí Gruzie do Severoatlantické smlouvy, zasáhne to v mnohém samou podstatu organizace. A nezdá se, že by někdo byl na tak radikální proměnu NATO připraven.
Snad nejlépe to shrnul jeden čtenář ve svém dopisu v aktuálním Economistu: „Každý člen NATO ví, že má příslovečný prst na spoušti při jakékoliv akci, a v důsledku tak může zatáhnout ostatní členy do války." Pisatel argumentuje, že ačkoliv o ruské vině ve válce nepochybuje, to samo o sobě neopravňuje ke vstupu do Severoatlantické smlouvy zemi, která tak nezodpovědně zaútočila na Jižní Osetii. Takového nevypočitatelného člena si prostě NATO nemůže mezi sebou dovolit.
S přijetím Gruzie (a pravděpodobně i Ukrajiny) by se Severoatlantická smlouva vymanila z dekády bolestivého hledání smyslu své existence. Otázka ale je, zda je dobré si to přát. Po skončení studené války a pádu svého úhlavního nepřítele – Varšavské smlouvy – NATO těžko hledala svůj nový smysl v unipolárním světě. Například expert na mezinárodní obranu Peter van Ham z nizozemského Institute of International Relations před bukurešťským summitem doporučoval přesun pozornosti organizace od vojenských cvičení k výzvám 21. století jako je kyberterorismus, zbraně hromadného ničení a bitva o energetické zdroje.
Pokud by se ale do NATO přijaly Ukrajina a Gruzie, návrat studenoválečnické mentality je nevyhnutelný. Expanze na „zadní dvorek" Ruska je možná správná, ale vysoce riziková. Po Jižní Osetii se může obtížné soužití proměnit snadno v horkou válku kdekoliv na gruzínsko-ruských a ukrajinsko-ruských hranicích či na převážně ruském Krymu. Volání po rozšíření NATO o ohrožené státy Ruskem tak znamená i nutnost promyslet nově celý systém vzájemné závislosti v NATO.
Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].