Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Podcast

Bém zralý na ručník do modrého ringu

První podpora pro Topolánka od oblastního sněmu v pražské baště primátora Pavla Béma je předzvěstí Bémovy prohry na kongresu ODS.

První podpora pro Topolánka od oblastního sněmu v pražské baště primátora Pavla Béma je předzvěstí Bémovy prohry na kongresu ODS.

Škoda jedné nadějné kariéry. Pavel Bém je jistě reprezentativnější a šikovnější politik než jeho soupeř Mirek Topolánek, nicméně občanští demokraté přesto chtějí stávajícího předsedu. Důvodem není to, že by Topolánek vyhrál – to po prohraných krajských a senátních volbách opravdu nejde -, ale to, že Bém zcela zbytečně prohrál předkongresový boj.

Kdo si dnes už pamatuje pozici Mirka Topolánka těsně po fiasku v krajských volbách? Byl zde premiér, který nejen, že prohrává, ještě navíc z prohry obviňuje schopné hejtmany a prohlašuje do televize paranoidní a nedokazatelné zkazky o tom, že dlouhodobě proti němu pracuje vedle Tlustého i pražský primátor. Naopak Pavel Bém efektně vystupuje ze svého modrého brouka a poskytuje novinářům rétorickou bombu o volebním armageddonu.

Jenže dnes už je tomu zcela opačně. Mirek Topolánek drtivě vyhrává v podpoře mezi oblastními sněmy, nyní získal i první nominaci v „Bémově" Praze – Praha 8 ho rozdílem třídy podpořila. Ač zaneprázdněný premiérskými povinnostmi, dokázal si s prominutím „vykecat" podporu straníků při dvouhodinové debatě. Bém nedorazil a zaplatil za to. Bém bohužel převzal po Topolánkovi i štafetu ve velmi hloupých výrocích. Už to není Topolánek se svými nocemi dlouhých nožů a shity, před novináři perlí vystresovaný primátor, když přirovnává svého soupeře k Milouši Jakešovi.

Bohužel Bém nedokázal nabídnout straníkům ani přitažlivý program. A přitom mohl poskládat do své nabídky cokoliv, neboť o jeho názorech se kromě smířlivého postoje k lehkým drogám nic nevědělo. Jenže vše, co navrhl, jen jeho pozici zhoršilo. Jakmile se Topolánek přihlásil k Lisabonské smlouvě, Bém se pustil proti ní. Nic tím ale nezískal. Klausovi příznivci by ho volili pro jeho blízkost k prezidentovi tak jako tak. A realisticky uvažující straníky muselo naštvat, když po třech letech institucionálních sporů v Evropské unii od zamítnuté euroústavy pár týdnů před převzetím českého předsednictví Rady EU najednou Bém požaduje nový tenký dokument bez jakýchkoliv podrobností.

V ostatních věcech ho dostihla jeho nerozhodnost. Co znamená jeho kandidatura na předsedu, ale už ne na premiéra? To nemá mnoho smyslu. Stejně tak jeho kritika vlivu malých koaličních stran, ale zároveň nově nalezený tvrdý postoj k ČSSD. Jaké je tedy jeho řešení? Kdyby si jasně řekl i o premiérský post a například požadoval proměnu vlády, ve které by zasedli někteří poražení hejtmani a zároveň by požadoval pro ODS zpět ministerstvo financí v době finanční krize, mohl získat mnohem větší podporu.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].