0:00
0:00
Analýza10. 7. 20092 minuty

Znovu a jinak

Snad jenom volba prezidenta vzbuzuje větší zájem. Volba ředitele České televize patří v tuzemsku každopádně k nejpoužívanějším událostem. Média spekulují o tom, na jakém jménu už se politici dopředu dohodli. A stovka naštvaných umělců a akademiků kvůli tomu vyzývá, aby se volba zrušila a kompletně se změnil systém, jakým se sestavují televizní radní – a volitelé generálního ředitele. Připomínají, že změnu volby mediálních rad požadovali už před více jak půl rokem studenti z hnutí Inventura demokracie.

 
Autor: HN, Radim Beznoska

Začněte znova a jinak. Tak by se dal shrnout požadavek adresovaný vrcholným českým politikům podepsaný třeba Hanou Hegerovou, Zdeňkem Svěrákem a další stovkou známých lidí. Těm se nelíbí, že politici mají rozhodující vliv na dosazování členů rady České televize a přes ně potom i na volbu ředitele.

Je to stará známá věc. Televizní radní může sice v Česku navrhnout jakékoliv občanské sdružení, konečný výběr z navržených kandidátů ale nakonec provádějí poslanci ve sněmovně. Aktuálně se spekuluje o tom, že současní radní mají podle zadání politiků volbu generálního ředitele skončit patem a vypsat nové výběrové řízení. Údajně kvůli tomu, aby se do něj mohl přihlásit současný šéf zpravodajství televize Milan Fridrich, který má aktuálně podporu dvou nejsilnějších politických stran. Média už před časem citovala Fridrichovu sms, že „rada jede podle dohody“.

↓ INZERCE

Podle nás tahle podezření volbu zásadním způsobem zpochybnila,“ říká režisér a organizátor dopisu adresovaného politikům Břetislav Rychlík. Signatáři dopisu současné kandidáty na ředitele vyzvali, aby odstoupili z výběrového řízení. A politici mají podle přání signatářů zahájit diskusi o tom, jak změnit způsob volby radních tak, aby byli na politicích méně závislí. Strana Zelených a křesťanští demokraté s výzvou souhlasí, že se o ní ale začne skutečně jednat, je málo pravděpodobné. V poslanecké sněmovně už totiž půl roku leží návrh senátorů, aby radu ČT (a další mediální rady) nevolili jenom poslanci, ale aby se rozdělila na třetiny: volit by měli i senátoři a zároveň by měl radní navrhovat i prezident. Podle předkladatelů návrhu by se tak snížila závislost radních na aktuálním složení sněmovny. Poslanci ale návrh ubírající jim kontrolu nad volbami do rad odmítali projednat.

Na každé schůzi jsem žádala, aby se ten senátní návrh zařadil na program,“ říká poslankyně Strany Zelených Kateřina Jacques.„Nikdy jsem nezískala víc jak dvacet hlasů,“ dodává. Zelení přesto poslali na vládu vlastní návrh, který v podstatě kopíruje ten senátní. „Chtěli jsme vytvořit větší tlak na změnu,“ říká Jacques. „Ale i kdyby ten návrh vláda schválila, jsem skeptická, že se jím bude sněmovna do voleb zabývat.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].