Po hudbě, filmech, počítačových hrách a softwaru se do elektronické éry se všemi jejími výhodami a nástrahami probouzí i literatura. Dvě nové čtečky digitálních knih Sony Leader a Kindle 2 se pravděpodobně dočkají masovějšího rozšíření než jejich méně úspěšní předchůdci a digitální trh s knihami, který dnes tvoří méně než jedno procento celkového obratu, začíná zajímat velké vydavatelské domy. Nad budoucností se ovšem vznáší přízrak pádu hudebního průmyslu, který nástup internetu nezvládl. Obstojí knihy lépe?
Dodejme, že digitalizace znamená pro svět literatury především velký příslib. Možnost, že z libovolného místa planety si bude možné zakoupit nebo vypůjčit k přečtení libovolný titul, představuje obrovský posun v dostupnosti znalostí, informací a zábavy. Přesně takový plán má firma Google a o masové digitalizaci knih v tuto dobu složitě vyjednává s nakladateli držícími autorská práva. Obavy panují jednak ze ztráty kontroly nad světem literatury, který na internetu může začít žít svým životem a přestat generovat zisk, stejně jako se to stalo v případě hudebních nosičů. Kritici navíc tvrdí, že digitalizace pod taktovkou Googlu mu zajistí monopolní a tedy zneužitelné postavení.
Na druhé straně oceánu jménem internet ovšem číhají piráti, miliony lidí s chutí sdílet digitalizované soubory zadarmo. Právě nástup uživatelsky příjemných čteček nelegální sdílení knih postrčil a očekává se, že množství titulů sdílených na pirátských serverech se letos oproti loňsku zpětinásobí.
Knižní nakladatelé jsou teď ve stejné situaci jako ti hudební o dekádu dříve, mají ale možnost se poučit z jejich chyb. Nepochopení měnící se doby, kvůli němuž nahrávací společnosti vsadily na tvrdou represi pirátských serverů i jednotlivců, kódování hudebních souborů a odkládání legálních e-obchodů s hudbou se ukázalo jako nejhorší možná strategie. Knižní vydavatelé to zdá se vědí a chystají se knihy prodávat levně, dostupně a v kompatibilních formátech.
V tomhle ohledu by asistence Googlu mohla výrazně pomoci. Největší vyhledavač světa zná dobře zákony internetové džungle, ví kdo a kdy je ochoten platit. Velká a chytře zpoplatněná knihovna Googlu by mohla předejít tomu, aby si nová generace čtenářů za pár let myslela, že kniha je něco, co se běžně zadarmo stahuje z internetu a autor nemusí dostat ani halíř. Na rozdíl od muzikantů, kteří se uživí koncerty, jsou totiž spisovatelé na prodeje svých děl odkázáni podstatně víc.
Na téma ochrany autorských práv, stahování hudby, filmů i knih z internetu, stíhání pirátů i dopadů na zábavní průmysl, můžete 8.9. od 11:00 diskutovat s Petrou Žikovskou, ředitelkou české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].