Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Analýza

Pecinova apolitická policie

Jakýkoliv odborník, který si přečetl rozhovor s novým ministrem vnitra Martinem Pecinou v dnešních Hospodářských novinách musí být upřímně zděšen. Pecina se chce jako ministr pouštět do věcí, které měli naposled zákonně a oficiálně povoleny jeho předchůdci před rokem 1989. Chce šéfovat policejnímu prezidentovi anebo mluvit do vyšetřovaných spisů. To by byl konec už tak vratké nezávislosti policejního sboru.

  • Autor: Matěj Stránský
• Autor: Matěj Stránský

Volně zkráceno Pecina říká: když se objeví pochyby, jestli je nějaká politická kauza zastavena nebo ne, zavolám si policejního prezidenta a řeknu mu, ať se na to podívá. Policejní prezident je můj podřízený. On mi řekne, jak s kauzou naloží, třeba mi řekne, že to nevázne u nás, nebo tu kauzu urychlí.

To jsou slova, která prozrazují hlubokou nevědomost o fungování policie a zároveň nahánějí strach. Za prvé, policejní prezident není podřízený ministra vnitra, je jmenován vládou právě kvůli nezávislosti na ministrovi. Za druhé, co je to politická kauza? Nic takového u nás neexistuje. Politické kauzy vyráběli naposled komunisté za totality. Dnes máme jen trestné činy v nichž mohou nějakým způsobem figurovat politici. Což se stává relativně často a je také pravda, že většina těchto kauz nebyla dovedena do konce. Jenže ministr vnitra a dokonce ani policejní prezident nemají žádné právo si vyžádat spisy jednotlivých případů. Mohou si sice nechat napsat od detektivů zprávy o postupu vyšetřování, ale detektivové do nich zase nesmí napsat žádná přesnější fakta. Co by ale měl Pecina určitě udělat, tak se domluvit s novou ministryní spravedlnosti a dalšími členy nové vlády a nechat vypracovat renomované státní zástupce a policisty hlubokou analýzu, proč jdou téměř vždy ty nejcitlivější kauzy, do kterých jsou zapleteni politici, k ledu. A především, Pecina by měl nechat policii dělat její práci. Dlouholeté zkušenosti, hlavně z dob ministra Grosse, říkají, že čím víc se plete politik do práce policie (nebo státních zástupců), tím jsou výsledky vyšetřování zásadních kauz horší.

Pecina jde ale ještě dál. „Mám jeden úkol, který mi zadal pan Paroubek a ten zní – udělejte z policie apolitickou organizaci.“ Policie ale je nepolitická organizace, členové sboru nesmí být členy politických stran. Pokud má ministr Pecina na mysli, že policie odpolitizuje v tom směru, že se jí nebudou plést do práce politici, že jmenování nejvyšších policejních funkcionářů nebude podléhat politickým tlakům a zájmům, pak je to v pořádku. Ale to by pak nesměl dělat to, co slibuje ohledně „politických případů“. Policie funguje dobře jen v tom případě, kdy v jejím čele stojí nezávislí a odvážní muži (nebo ženy) a politici nejsou zvědaví, jak rychle a hluboce jsou vyšetřovány citivé případy. Pan Pecina na sebe vcelku naivně v rozhovoru prozradil, že chce svým přístupem policii naopak politizovat a ke všemu podle přání pana Paroubka.

Celá naše analýza rozhovoru ministra vnitra je ale trochu přebytečná. Jestli byl do nové vlády někdo jmenován kvůli politickým či lobbistickým zájmům je to právě Martin Pecina. „Na mém jmenování se dohodli jak pan Topolánek, tak pan Paroubek,“ říká Pecina. Aby ne. Zájem mnoha podnikatelů je, aby se policie o jejich podnikání zajímala co nejméně. Příklad? Je to asi rok, co server Aktuálně.cz zveřejnil, že protikorupční policie odposlouchává mocného miliardáře Andreje Babiše. Netrvalo příliš dlouho a šéf protikorupční policie Jiří Novák byl vykopnut do vyšší funkce a odposlechy Andreje Babiše ustaly. O dobrých vztazích Andreje Babiše s Ivanem Langerem se v policejních kuloárech mluví douho. Stejně dobré vztahy s Babišem má Pecina. Tak bychom mohli o vztazích politiků a podnikatelů a jmenování Peciny spekulovat douho.

Co je podstatné. ODS i ČSSD mají strach, aby před podzimními volbami na nějakého politika nepraskl nějaký ošklivý kriminální skandál. Dlouholetý loajální úředník Pecina je zárukou, že se tak nestane. A že byl navržen Paroubkem? Pro jistotu je do funkce prvního náměstka ministerstva – odpovědného za policii – jmenován Jiří Komorous, který nedávno policii opustil. Konečně se tak vysvětlilo, proč byl Komorous po odchodu z funkce viděn v restauracích pražského Starého Města společně s Ivanem Langerem. Věřme, že ani tohle dvojí krytí nezabrání policistům a případně novinářům v rozkrývání „politických kauz“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].