Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Analýza

Když zbije politik

Ty rány pěstí byly výjimečné. Policie ročně řeší na tři tisíce rvaček a útoků, ale tentokrát byl násilníkem mocný politik a podnikatel z Teplic Martin Prokeš, který loni zbil do bezvědomí člověka jen proto, že mu v rozhovoru „neprokazoval dostatečnou úctu“. Šokující případ se dostal na světlo koncem února díky reportérům zpravodajského serveru Aktuálně.cz a hned vyšly najevo další překvapivé okolnosti. Především ta, že během celého roku, který od politikova násilí tiše uběhl, se věcí nezabývala žádná ze zdejších politických sil.

  • Autor: Milan Jaroš
• Autor: Milan Jaroš

Jediný nezávislý svědek, který byl incidentu přítomen, je teplický podnikatel Maroof Taha. Podle jeho slov přišli loni v únoru na ples města Teplice kolem třetí ráno, kdy už se většina účastníku rozešla, dva pořadatelé k většímu hloučku posledních hostů - mezi nimi byli bratři Prokešové a ústecký šéf ČSSD Petr Benda - a vyzvali přítomné, aby si šli vyzvednout kabáty, že šatnářky potřebují odejít. „Pak jsem viděl, jakMartin Prokeš udeřil pěstí jednoho pořadatele, ten spadl v bezvědomí na zem. Ptal jsem se pana Prokeše, proč to udělal, a on mi odpověděl, že pořadatel měl ruce v kapsách, když mluvil s ním a jeho manželkou,“ říká pan Taha. Někdo zavolal sanitku a policii.

Mluvčí okresní policie Daniel Vítek říká, že případ vyšetřovali a předali spis s na státní zastupiteství. „Obvinili jsme pana Prokeše z výtržnictví. Co se dělo dál, nevím,“ říká mluvčí. Soud kauzu šetří. „Ano, máme tu spis na pana Prokeše. Je obviněn z ublížení na zdraví a výtržnictví. Napadl dva muže, u jednoho se to obešlo bez následků, druhý byl po útoku pana Prokeše v bezvědomí, utrpěl těžký otřes mozku a byl v desetidenní pracovní neschopnosti,“ sděluje předseda okresního soudu Roman Dobeš. Za činy, z nichž je Prokeš obviněn, může dostat až tři roky vězení.

On sám, podsaditý čtyřicátník a judista, nejdříve odmítá novináře do své teplické kanceláře vůbec pustit. Pak se ale rozmluví. Média podle něj celý incident zkreslila. „Stál jsem s manželkou, když k nám přišli dva pořadatelé a dost drze říkali, ať si jdeme pro kabáty,“ popisuje Martin Prokeš rok starou událost. Jak drze? „No, když mluvili k manželce, měli ruce v kapsách. Oni asi nevěděli, že jsme s bratrem provozovatelé těch prostor, kde byl ples. Nevěděli, s kým mluví. Já jsem jim řekl, ať vytáhnou ruce z kapes, když mluví s dámami, a pak začala rvačka. Byl jsem napaden,“ říká Prokeš. Jak byl napaden? „To už přesně nevím, ale lituji toho, že jsem ho praštil,“ dodává.

Bez ohledu na konečný verdikt soudu je událost jasná: významný regionální politik zmlátil člověka, který nedostatečně vyjadřoval úctu k jeho moci. A tento politik poté zůstal ve všech funkcích, aniž by to jeho spolustraníky nebo politické konkurenty nějak rozhořčovalo. Poslanec Vlastimil Aubrecht, přímý stranický nadřízený Prokeše, nechce mluvit o reakci stranických orgánů ani poté, co má průběh Prokešova útoku posvěcený oficiální odpovědí soudce. „Pan Prokeš říká, že to byla rvačka. Myslím, že okresní výbor zareaguje, až se dozvíme něco nového, až budeme znát rozsudek,“ vysvětluje.

Je možné, že má jeho opatrnost nějaké spojení s čerstvým vyhrožováním jeho manželce?

Další informace čtěte v Respektu 9/2010, který vychází v pondělí 1. března.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].