Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Analýza

Kamiony proti Ficovi

Jak pamětníci vědí, byla to stávka řidičů kamionů v roce 1972, která v Chile odstartovala pád socialistického režimu prezidenta Salvadora Allendeho.

Řidiči kamionů několik dní blokovali část Bratislavy a další města. • Autor: ČTK
Řidiči kamionů několik dní blokovali část Bratislavy a další města. • Autor: ČTK

Slovenský levicový premiér Robert Fico, který jako mladý komunista musel tento příběh (byť s příslušným výkladem o spiknutí CIA) slyšet na stranických školeních mnohokrát, měl dobrý důvod být počátkem tohoto roku nervózní. Stovky slovenských řidičů kamionů totiž naštvaně vyrazily do měst po celé zemi a na krátký okamžik se zdálo, že mnohem silnější lavina protestů proti vládě a zejména proti Ficovi samotnému je na spadnutí.

Hlavní důvod, proč řidiči kamionů několik dní blokovali část Bratislavy a další města, byl ekonomický: slovenská vláda zavedla od prvního ledna silniční mýto a poplatky nastavila tak, že menším autodopravcům zvedla náklady nad snesitelnou úroveň. Premiér Fico po několika dnech váhání splnil část požadavků řidičů a ti prozatím vrátili své „zbraně“ – jak náklaďáky trefně nazval mluvčí řidičů – do garáží.

Mohla by to tedy být jen banální epizoda typická pro jakoukoli evropskou zemi. Jenže není. Řidiči kamionů si totiž navzdory tomu, že svou blokádou mnoha lidem zkomplikovali život, získali překvapivě velkou podporu veřejnosti. Lidé jim nosili jídlo, auta troubila na pozdrav, na Facebooku se masově množili fanoušci řidičů, z nichž se v mžiku staly mediální hvězdy. A stačilo několik jejich vyjádření, že Fica už podruhé volit nebudou, aby se z ekonomického protestu stal politický fenomén.

Premiér Fico se ve dnech, kdy řidiči měli své „zbraně“ v ulicích měst, vyjadřoval opatrně a nezapomněl zdůraznit, že řidiči jsou „těžce pracující lidé“ a že elektronické mýto je možná vůči nim nespravedlivé. Jakmile však uvolnili silnice, svolal spolu s prezidentem a předsedou parlamentu tiskovou konferenci a prohlásil, že na Slovensku „nikdy nebyl ohrožen demokratický systém tak jako teď“, a obvinil média i opozici, že „otevřeně podpořily nezákonné aktivity lidí“.

To jsou silná slova z úst tří nejvyšších ústavních činitelů (tento triumvirát je v rukou vládnoucí strany Smer). Zdá se tedy, že pět měsíců před parlamentními volbami začíná jít na Slovensku do tuhého.

Více k tématu se dočtete v Respektu 03/10.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].