Fischer chce dál šetřit
Kdo bude vládnout? Tuto otázku položil v úterý lídrům politických stran úřednický premiér Jan Fischer a odpověď by rád slyšel v co nejkratším termínu. Pokud se politické strany dohodnou, že by zemi do voleb v květnu příštího roku měl i nadále vést současný kabinet, bude Fischer požadovat obnovení mandátu pro sebe i svůj tým: „Pokud odpovědnost za správu státu ponese i nadále vláda pod mým vedením, považuji za nezbytné, aby mi byl v této věci obnoven mandát.“ Své setrvání ve funkci Fischer také podmiňuje škrty ve státním rozpočtu.
Sociální demokraté zablokovali v úterý cestu k předčasným volbám a předseda ODS Mirek Topolánek na to reagoval prohlášením, že Jiří Paroubek prohlubuje českou politickou krizi. Přesunutím voleb až na konec května se ale především komplikuje finanční situace našeho státu. I když poslanecká sněmovna prodlouží mandát Fischerově vládě i s úspornými balíčky, bez dlouhodobých reforem to opakované zadlužování Česka nezastaví.
Ekonomové chválí, že Jan Fischer podmínil své setrvání ve funkci schválením úspor, poukazují ale na nutnost řešení dlouhodobých problémů a prosazování globálních reforem. Varují, že pokud se politici omezí jen na škrtání a snižování výdajů, budou problém státního zadlužování jen hrnout před sebou a Česká republika by se mohla během jednoho až dvou let vydat maďarskou cestou státního bankrotu. Současná situace je tedy šancí, jak se pustit do dlouhodobých řešení. A velmi záleží na tom, o jaký mandát Jan Fischer nakonec požádá. Pokud ho sváže nejen s Janotovými úspornými návrhy, ale také s povolením k reformním krokům, může se Česko těšit na změny, do kterých se politikům zatím moc nechtělo.
Samotný úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty zatím nemá napříč politickým spektrem jednoznačnou podporu. Všechny strany sice ukázaly vůli o rozpočtu jednat, v tuto chvíli by však pro něj nezvedli ruku ani sociální ani občanští demokraté. ODS se nelíbí plánované zvyšování daní a ČSSD nesouhlasí především se škrty s sociální oblasti. „Máme další návrhy, o kterých bychom chtěli jednat,“ vyjádřil se Jiří Paroubek. Ministr financí Eduard Janota však v posledních dnech ve srovnání s prvním návrhem škrtů ještě přitvrdil. Poté, co poslanci minulý týden schválili protikrizová opatření, jejichž součástí je například i šrotovné, se díry v rozpočtu ještě prohloubily. Janota je chce zalepit snižováním platů úředníků a učitelů.


Nejasné je dnes i působení jednotlivých ministrů ve Fischerově vládě. Například ministr životního prostředí Ladislav Miko si do vlády odskočil z Evropské komise pouze na předem domluvenou dobu, do října tohoto roku. O svém dalším působení teď jedná s premiérem i s představiteli v Bruselu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].