0:00
0:00
2. 11. 20123 minuty

Volební hurikán

Vrtošivost počasí mi přestává vyhovovat.
Autor: AP Photo/The Press of Atlantic City, Michael Ein

Pár dní před volbami se Američané dočkali dalšího překvapení: podporu jednomu z prezidentských kandidátů vyjádřil současný starosta New Yorku, Michael R. Bloomberg. „V listopadu volte prezidenta, který povede agendu klimatických změn,“ napsal tak trochu záhadně na svém twitterovém účtě.

Někdejšího demokrata a následně republikána vedl k překvapivé volbě kandidáta demokratů hurikán Sandy. Podle něj se ani jednomu z kandidátů nepodařilo úspěšně konfrontovat problémy trápící Ameriku, přesto je tento desátý nejbohatší muž Spojených států přesvědčen, že s otázkou klimatických změn si lépe poradí Obama.

↓ INZERCE

Bloomberg oceňuje skutečnost, že Obamova administrativa zavedla přísnější kontroly emisí rtuti a vyšší standardy palivové efektivity pro auta. Naopak, Mitt Romney se podle Bloomberga od svého původního „kurzu“ snižování emisí uhlíku odklonil.

Bloombergova podpora Obamy naznačuje, že něco jako hurikán může jejich průběh ovlivnit. A nejen proto, že oba kandidáti museli kvůli Sandy krátce přerušit své kampaně. Až dosud bylo toto téma v letošních prezidentských volbách spíše opomíjeno. Kromě ne příliš promyšleného vtipu Mitta Romneyho na republikánském sjezdu o tom, že je „hloupé pokoušet se zastavit stoupání hladiny oceánů“, nezazněla z úst ani jednoho z kandidátů hlubší myšlenka o klimatických změnách. K tématu hurikánu se však veřejně přihlásilo několik politiků, zejména z New Yorku, s prohlášením, že změny počasí jsou skutečností a mělo by se jim v politice věnovat více pozornosti. 

Mezi odborníky se vede diskuze, jestli byla Sandy výsledkem klimatických změn nebo ne. Podle průzkumu organizace Civil Society Institute z letošního srpna je osm z deseti Američanů extrémním počasím znepokojených a 65 procent dotázaných by rádo vidělo, kdyby se vláda důsledkům vrtkavého počasí věovala více. Pokud se tedy američtí voliči cítí změnami počasí ohroženi, budou nejspíš hledat odpověď už nyní u svých prezidentských kandidátů, a ne čekat na výsledek dlouhodobé odborné debaty, zda Sandy je důsledek globálního oteplování nebo ne. Tým Mitta Romneyho mezitím popřel důležitost Bloombergova prohlášení. A tím možná i klimatických změn. Na Obamovi zas bude, zda v případě vítězství skutečně dokáže s tématem klimatických změn pohnout tak, jak to napsal Michael Bloomberg na svém Twitteru.

Autorka je stážistka.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].