úterý 8. 11. 2016

Americké volby

Do finále amerických voleb zbývají už jenom hodiny. Sledujte s námi souboj o křeslo amerického prezidenta.

39-kom-usa-1
Americký svátek demokracie a s ním i mediální cirkus je tu. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
hillary-clinton
Už v roce 2006 se začal dnešní souboj rýsovat.  • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
11-koment-hillary-clinton
První pokus Hillary Clinton nevyšel. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
29-hillary-profil-novy
Demokrati chvíli koketovali s Berniem Sandersem, ale nakonec si už nominaci vzít znovu nenechala. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
37-kom2 trump
U republikánů všechny neslané a nemastné kandidáty převálcoval Donald Trump. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
5-profil-bloomberg
Chvíli s kandidaturou koketoval Michael Bloomberg. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
1-kom-1
Primárky tedy vygenerovaly dva jasné kandidáty. Ejhle, strany záhy zjistily, že jsou to dva nejméně oblíbení kandidáti na prezidenta USA a lidi je vlastně nechtějí. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
39-tyden-zeman
Ale ne všichni. Někteří ví, co chtějí. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
20-1
Rozjela se obří kampaň… • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
44-obal
…na obou stranách. Průzkumy naznačovaly výrazný náskok Hillary Clinton. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
45-profil
Jenže pak do hry vstoupila FBI. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
45-kom1
A Donald Trump v některých průzkumech Hillary Clinton dotáhl. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
41-obalka_posledni
Vítěze se dozvíme ve středu ráno. Doufejme, že si Američani konečně vydechnou a brzy zapomenou na zřejmě nejšpinavější kampaň ve své historii. • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Celia Vargas patří k těm, kteří rozhodnou americké volby. Tedy rozhodnou je samozřejmě všichni, kteří hlasují,  ale na některé se pozornost upírá více než na jiné. První zprávy hovoří o překvapivě vysoké účasti voličů a ze všeho nejvíce ční právě nečekaně vysoký zájem Hispánců. List The New York Times přinesl nedávno reportáž o životě jejich komunity v Las Vegas.

Celia je sedmapadesátiletá Američanka, původem ovšem ze Salvadoru. Do Spojených států se dostala nelegálně, v dřevěné bedně na korbě náklaďáku. Za cestu zaplatila prodejem majetku a v Salvadoru nechala v péči rodiny své děti. Do země dorazila občanská válka, manžel, řidič autobusu, zahynul při výbuch bomby.

Reklama
Reklama

Celia dělala ledacos, pracovala jako uklízečka, roznášela noviny, šila v textilní továrně, hlídal děti, vařila. Požádala o povolení k pobytu, přestěhovala do Spojených států své potomky, znovu se vdala, rozvedla, získala občanství. Vdala. S manželem se přestěhovali do Las Vegas, narodilo se jim dítě. Pak manžela, který byl v USA díky politickému azylu, dvakrát chytila policie řídit pod vlivem zakázaných látek a po dlouhých tahanicích byl deportován ze země. Když to Celia vypráví, utírá si oči a ukazuje složky papírů mapujících pokusy spojit rodinu zase dohromady.

Reportáž je drtivé i povznášející čtení. Pořád se opakuje slovo práce. Pracovat pracovat pracovat. Vláda se o nám starat nemá, musíme se postarat sami o sebe. Musíme pracovat. Celia maká jako pokojská v hotelu. Má problémy se zády, podstoupila operaci kvůli rakovině prsu, kvůli mizerné zdravotní pojistce nasekala dluh ve výši 17 000 dolarů.

Na hrudi nosí dva odznáčky odborových organizací, které ovšem v jejím hotelu zatím nefungují, protože hotel nepodepsal s odboráři příslušné kontrakty. Je to nelegální, hotel je povinen vyjednávat ve chvíli, kdy určité procento zaměstnanců projeví zájem, jenže hotel na to kašle. Celia má kvůli tomu nižší plat i horší podmínky a patří k zaměstnancům, kteří se na agitaci ohledně odborářského členství podíleli - The New York Times popisují, jak se petice předávaly potají na toaletách a strkaly do kapes na parkovišti.

V jednu chvíli hrozil Celii vyhazov, pak ji hotel z obav před oplétačkami raději vzal zase zpátky. Článek má hezkou pointu: teprve v posledních řádcích vám dojde, komu hotel patří. „Za chvíli míří k dalším dveřím, další pokojská uklízí pokoj prezidentského kandidáta, jehož jméno je na županech, které skládá. Jméno je také na prázdných lahvích od vína, které sbírá, a na visačce, kterou nosí na hrudi. Prodává mu svoji práci, ale ne svůj volební hlas.“

Donald Trump slibuje svým voličům, že jim vrátí „jejich“ Ameriku a že za ně všechno potřebné zařídí. Celia patří do kategorie lidí, na které se tenhle slib nevztahuje - a která, alespoň podle toho, jak svůj pohled na život popisuje novinářům ze slovutného deníku, ani snad nic takového nechce. Fronty těchto Američanů na Floridě, v Arizoně nebo právě v Nevadě budou letos klíčové.