Stříleli na prezidenta. Už zase!
Amerika je rozdělená a násilnická. A nikdy tomu nebylo jinak
Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.
Zdravím vážené čtenáře a čtenářky našeho pravidelného amerického newsletteru Americká krása.
Od (naštěstí) nezdařeného atentátu na Donalda Trumpa uběhl téměř týden, je tedy čas podívat se na dramatickou událost z jistého odstupu. (K atentátu samotnému si můžete poslechnout náš stejnojmenný podcast Americká krása zde.) Z něj rychle plyne, že útok na Donalda Trumpa nebyl v kontextu americké republiky nijak výjimečný. Ve skutečnosti, jak třeba upozorňuje ve svém komentáři David Dayen, z posledních 12 amerických prezidentů čelilo nějakému pokusu o násilné odstranění ze scény hned 11 (George H. W. Bush, tedy Bush senior, byl pouze cílem nezdařeného atentátu organizovaného Saddámem Husajnem, tedy ze zahraničí, což se v tomto případě nepočítá).
Celkově byli zavražděni čtyři američtí prezidenti, tři další (včetně Trumpa) byli postřeleni, na tři atentátník vystřelil, ale nezasáhl je (to už máme každého 4,5 prezidenta, na kterého mířily atentátnické kulky). Další pokusy byly trochu komplikovanější, například Joea Bidena se jistý Sai Varshith Kandula ze St. Louis loni v květnu pokusil zavraždit tak, že se s náklaďákem rozjel proti bariérám před Bílým domem. Vyšetřovatelům vysvětlil, že útok plánoval šest měsíců, že sympatizuje s nacisty a že chtěl uchopit moc. Případ byl možná příliš groteskní na to, aby vyvolal vlnu světové pozornosti, to ale odkazuje pouze k nešikovnosti či omezeným duševním obzorům pachatele a nic to nemění na podstatě záměru.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu