Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Aktuálně

Prohlášení šéfredaktora Respektu

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Jiří Paroubek podal trestní oznámení za údajnou pomluvu na zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt Jaroslava Spurného. Důvodem jsou dva články - Kolik zbylo v ČSSD šibalů a Paroubek a jeho Kočka, v nichž byly uveřejněny informace o stycích expremiéra Paroubka s lidmi podezřelými ze spolupráce s organizovaným zločinem.

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Jiří Paroubek podal trestní oznámení za údajnou pomluvu na zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt Jaroslava Spurného. Důvodem jsou dva články - Kolik zbylo v ČSSD šibalů (vyšel v dubnu v Lidových novinách) a Paroubek a jeho Kočka (červnový Respekt), v nichž byly uveřejněny informace o stycích expremiéra Paroubka s lidmi podezřelými ze spolupráce s organizovaným zločinem.

Je nepřijatelné a pobuřující, když vysoce postavený politik podává trestní oznámení na novináře. Evropská judikatura už léta něco takového odmítá, neboť politik má dost nástrojů, aby se mohl zveřejněným názorům a informacím veřejně bránit. Také Jiří Paroubek dostal v obou listech prostoru k vyjádření.

Paroubkovo trestní oznámení na Jaroslava Spurného proto nelze chápat jinak než jako pokus o zastrašení nepohodlného novináře a útok na svobodu slova v situaci, kdy má politik své aktivity vysvětlit.

Proti postupu Jiřího Paroubka rozhodně protestujeme a jsme připraveni bránit se právní cestou. Ostatně Respekt má s podobným chováním politika své zkušenosti od doby, kdy se nás jeden z Paroubkových předchůdců Miloš Zeman snažil rovněž kvůli nepohodlným článkům zlikvidovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].