0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Aktuálně11. 7. 20062 minuty

Prezident prohrál s justicí

Ústavní soudci přišli v úterý s důležitým nálezem: pravomoc prezidenta republiky odvolávat předsedu či předsedkyni Nejvyššího soudu je protiústavní. Na první pohled to vypadá jako nedůležitá právničina, ale ve skutečnosti se za tím skrývá další cenné definování rolí ve státě.

Ústavní soudci přišli v úterý s důležitým nálezem: pravomoc prezidenta republiky odvolávat předsedu či předsedkyni Nejvyššího soudu je protiústavní. Na první pohled to vypadá jako nedůležitá právničina, ale ve skutečnosti se za tím skrývá další cenné definování rolí ve státě. Podle soudců totiž stávající zákon nepřípustně omezuje nezávislost justice - politici díky němu mohou přímo ovlivňovat chod spravedlnosti.

Jak takové ovlivňování vypadá, jsme viděli loni, kdy prezident Václav Klaus odvolal ve spolupráci s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou a to téměř bez udání vysvětlení. Už dlouhá léta ale bylo známo, že prezident Brožovou prostě nemá rád. Právě na základě tohoto případu ústavní soud nyní rozhodoval o znění zákona o soudech a soudcích. V nejbližších dnech má ještě padnout verdikt soudců, jestli bylo odvolání Brožové legitimní.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Prezident Klaus zatím nechce verdikt komentovat, ale určitě nebude potěšen. Je to jeho další prohra s nezávislou justicí. Letos na jaře Nejvyšší správní soud rozhodl, že prezident „bezprecedentně“ překročil své pravomoci, když odmítl jmenovat soudní čekatele mladší třiceti let, ačkoli to zákon povoloval. Klaus to komentoval nezapomenutelnými slovy: „Jde o zásadní ambici soudcovského světa stát se rozhodující silou ve státě.“ A dodal: „Já myslím, že je povinností každého demokraticky uvažujícího občana České republiky, aby se této tendenci důrazně a důsledně postavil.“

Politikům se samozřejmě nelíbí, když se zmenšuje jejich moc, ale pro veřejnost je to dobrá zpráva. Znamená totiž, že rozpínavé chuti tuzemských představitelů narazily na další hranice.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].