0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Aktuálně20. 3. 20072 minuty

Klausova nevyužitá životní šance

Mohla to být skutečně historická událost: Václav Klaus jako jeden z hlavních debatérů v parlamentu nejmocnějšího státu světa. Tahle šance ale zůstane nevyužitá. Uvnitř: odpovědi Václava Klause

Mohla to být skutečně historická událost: Václav Klaus jako jeden z hlavních debatérů v parlamentu nejmocnějšího státu světa. Šance přesvědčit americké zákonodárce, jakou mají dělat politiku kolem globálních změn klimatu. Ovlivnit tak i Evropskou unii, Čínu a další mocnosti. „Ukrást show“ bývalému viceprezidentovi Al Gorovi, kterému se díky přednáškám a odvarovém filmu pomalu ale jistě daří přesvědčit svět o své „nepříjemné pravdě“.

Tahle šance ale zůstane nevyužitá: Václav Klaus se s Al Gorem nestřetne, místo otevřené debaty tváří v tvář zašle kongresmanům dopis, jehož obsah minimálně čeští čtenáři novin a posluchači Klausových projevů už dopředu tuší.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zprávu, že Kongres USA zve českého prezidenta coby odborníka na globální oteplování na pořad svého veřejné slyšení, přinesly dnes tuzemské deníky. Jen malé upřesnění: Klause si vybrali dva jeho republikánští členové poté, co si přečetli rozhovor českého prezidenta uveřejněný před časem v Hospodářských novinách. Český prezident jim má dodat argumenty, totéž co Al Gore demokratům. Místo Klause samotného, jeho pohotovosti, inteligence v debatě či znalostí konfrontovaných zkušeným a informovaným oponentem se ale bude na jednání číst jen jeho dopis.

Teď ale k jádru věci: Nechat si ujít takovou šanci je jistým překvapením, zvláště když si uvědomíme, jak moc Klausovi agenda globálního oteplování leží v hlavě. V rozhovorech nešetří silnými slovy, mluví o něm jako o největším omylu lidí a o environmentalismu jako o novodobém komunismu ohrožující lidskou svobodu.

Proč tedy teď, kdy dostal ojedinělou možnost před novodobým komunismem varovat zákonodárce nemocnější země světa, dává přednost jinému programu? A jakému?

„Dopis byl z Kongresu odeslán 6. března, do podatelny Pražského hradu dorazil 12. března. V tak krátkém období pochopitelně nelze změnit prezidentův dlouhodobě plánovaný program, nehledě na to, že se před několika dny Václav Klaus vrátil z pracovní návštěvy USA. Proto prezident volil formu písemných odpovědí,“ říká prezidentův mluvčí Petr Hájek.

Na otázku, jaký je Klausův program pro tyto dny, odpovídá Hájek stručně: „Intenzívní příprava na summit EU v Berlíně."


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].