0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda22. 8. 20214 minuty

Zeman obvinil BIS ze sledování svých spolupracovníků s ruskými vazbami

Jako jednoho z nich uvedl prezident svého hlavního poradce Martina Nejedlého

Prezident Miloš Zeman  • Autor: Milan Jaroš

Prezident Miloš Zeman obvinil v rozhovoru pro Blesk kontrarozvědku BIS a přímo jejího ředitele Michala Koudelku, ze sledování jeho spolupracovníků a - jak řekl - i jeho samotného. Mělo k tomu docházet prostřednictvím odposlechu telefonů - prezident se odvolal na dva anonymní zdroje z BIS, které mu to měly sdělit. Jako jednoho z odposlouchávaných uvedl svého hlavního poradce Martina Nejedlého.

„Vysoký důstojník BIS mě informoval, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí. A to i mě. Já mobilní ani jiný telefon nemám. Ale když se s nimi bavím, tak jsem odposloucháván i já,“ řekl prezident a dodal, že věc probíral s premiérem Andrejem Babišem, který mu - jak Zeman tvrdí - měl slíbit, že odposlechy zastaví.

Reklama

„Později mi pan premiér sdělil, že odposlechy zastavil. Ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ uvedl dále prezident. Odposlechy povoluje kontrarozvědce ze zákona Vrchní soud, sama je nemůže nasadit. Po předložení důvodů Vrchní soud posoudí relevantnost odposlechu, a když souhlasí, na určitou, přesně vymezenou dobu k nim vydává souhlas. BIS pak může ze závažných důvodů žádat Vrchní soud o prodloužení.

Když už odposlech probíhá, jde o tzv. živý případ. Pokud tedy Vrchní soud povolil odposlech Martina Nejedlého a někdo to prezidentovi sdělil, porušil by tím zákon, protože by vyzradil utajovanou informaci. Stejně tak odposlech nemůže zastavit premiér, to mu zákon neumožňuje. Jestliže tedy BIS odposlouchávala Martina Nejedlého (před prezidentovým vystoupením to napsal web Neovlivni.cz), musela k tomu mít zákonné důvody.

O nich lze v současné době jen spekulovat. Nejedlý je známý svými vazbami na Rusko, jehož špionáž BIS ve svých výročních zprávách označuje jako zásadní bezpečnostní riziko. Respekt v minulosti popsal utajené cesty Nejedlého do Ruska: v Moskvě se účastnil rozhovorů s vedením ruského Rosatomu, který měl zájem o zakázku na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Předtím se sešel se zahraničně-politickým poradcem prezidenta Vladimira Putina Jurijem Ušakovem.

Loni se pak - jak zjistil Respekt a Aktuálně.cz - vydal Nejedlý do Ruska znovu. Redakcím řekl, že bude jednat s administrativou ruského prezidenta. Co přesně a s kým v Rusku řešil, se neví, vyjma toho, co je o tom ochoten říct sám Nejedlý. Oficiální pozice neplaceného poradce mu umožňuje pohybovat se spíše v pozadí: nejsou s ní spojené žádné ceremoniální povinnosti, nebere od Hradu plat, protože není klasickým tabulkovým pracovníkem prezidentské kanceláře, nepotřebuje ani bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. „Nemám ji,“ řekl před časem Respektu Nejedlý. To vše z něj dělá v podstatě neviditelného člověka.

Premiér Babiš se k aktuálnímu obvinění prezidenta vyjádřil na twitteru: „Ani vláda, ani já jako premiér nemáme žádnou kompetenci pro povolování a zastavování odposlechů. Samozřejmě, že nemám ani žádné informace o tom, koho BIS nebo Policie odposlouchává, a odposlechy povoluje soud. Odmítám, že bych se kdykoliv zajímal, koho služby odposlouchávají," napsal premiér. Předseda Vrchního soudu Luboš Dörfl Respektu sdělil, že jakýkoli politický tlak vylučuje. "Vyjádření k prohlášení pana prezidenta zveřejníme ještě dnes večer na twitteru," dodal.

BIS na Zemanovo prohlášení reagovala následovně: „Konkrétní tvrzení prezidenta republiky nebudeme komentovat. Ve všech případech bez výjimky se BIS řídí platnými zákony, které platí pro všechny občany stejně. Pokud má kdokoliv pochybnosti o činnosti BIS, může se obrátit na Stálou komisi pro kontrolu činnost BIS Parlamentu ČR.“

Zeman se dlouhodobě snaží zbavit ředitele BIS Koudelky, po premiérovi opakovaně žádal jeho odvolání. BIS rozkrývá působení ruské a čínské špionáže na zdejším území, prezident tyto země považuje naopak za spojence. Vláda Zemanovi zatím nevyhověla - Koudelku sice v půli srpna po skončení jeho pětiletého mandátu nejmenovala na další řádné pětileté období, ale umožnila mu BIS řídit dál provizorně s tím, že o novém řediteli rozhodne až vláda vzešlá z voleb.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].