Michal Mazanec, jmenování
Michal Mazanec při jmenování předsedou NSS • Autor: Borgis, Profimedia

Poté, co prezident Miloš Zeman dokončil schůzky s nominovanými ministry Fialovy vlády, měl by se začít věnovat povinnostem, které se nahromadily během jeho dlouhodobé podzimní hospitalizace. Tento týden ve středu jmenoval padesát nových soudců obecných soudů, jejichž jmenovací dekrety na Pražském hradě už nějakou dobu ležely. Hrozilo tak, že bez jmenování do konce roku by část z nich musela absolvovat nové výběrové řízení. Dvě zásadní místa však stále zůstávají neobsazená, ač jde o dvě nejdůležitější soudní instituce v zemi – Nejvyšší správní soud (NSS) a Ústavní soud.

Prezident rozhoduje o nominaci v obou případech, ale prezidentův tiskový mluvčí ani kancléř na opakované dotazy ohledně výběrů soudců na tyto posty nereagovali. Za zpožděním lze hledat několik důvodů – kromě zdravotních komplikací hlavy státu, která spoustu věcí logicky odsunula, panuje v justici obava, jak Zeman s nominacemi naloží (v roce 2019 neuspěl s návrhem, aby se ústavním soudcem stal Aleš Gerloch) a jakou roli při vyjednávání bude hrát prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který se už v minulosti snažil zasahovat do rozhodování nejvyšších soudů.

Reklama
Reklama

Už k poslednímu prosinci letošního roku skončí předseda NSS Michal Mazanec, který do jeho čela usedl v říjnu 2018 po prvním předsedovi Josefu Baxovi. Mazanec musel skončit už po třech letech, protože letos dosáhl věku sedmdesáti let a odchází tak ze zákona do povinného soudcovského důchodu. O této situaci se vědělo už při výběru, takže hledání jeho nástupce nemuselo skončit jako otázka, kterou je nutné rychle vyřešit před brzkým termínem Mazancova odchodu.

Na začátku října byl však prezident hospitalizován do Ústřední vojenské nemocnice a výběr nového předsedy se od té doby nijak neposunul. Na vyžádání kancléře Mynáře předal odcházející předseda prezidentovi v září seznam se šesti či sedmi jmény soudců Nejvyššího správního soudu, kteří by ho mohli ve funkci dobře nahradit (předsedou NSS se může stát pouze někdo zevnitř instituce). S krátkým odstupem pak proběhla schůzka Michala Mazance s kancléřem Vratislavem Mynářem na Pražském hradě, kde předseda soudu jména blíže představil s tím, že v následujících týdnech se stávající předseda sejde přímo s Milošem Zemanem. K tomu však pro onemocnění prezidenta zatím nedošlo.

To potvrzuje sám předseda Michal Mazanec. „Co se týče mého nástupce, nemám zatím žádný signál, jestli už je rozhodnuto,“ reaguje na dotaz ohledně nového předsedy NSS Mazanec s tím, že Nejvyšší správní soud bez nového šéfa po nějakou dobu vydrží, jeho hledání by ale nemělo trvat neúnosně dlouho. Prozatím bude agendu předsedy zastávat místopředsedkyně Barbara Pořízková. Jedinou nezastupitelnou pravomocí v gesci předsedy soudu je příchod nových soudců na NSS, protože tam je zapotřebí rozhodnutí řádného předsedy soudu.

Nového kandidáta nevybírá sám prezident republiky. Aby byla nominace úplná, je zapotřebí také podpis předsedy vlády – v tomto případě už Petra Fialy. Šéf ODS zatím nominace veřejně nekomentoval, ale podle budoucího ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS by finální jméno mělo být nejpozději představeno během ledna. „Je to určitě jedna z hlavních priorit, které bude Petr Fiala s prezidentem řešit,“ vysvětlil Blažek.

V politických diskuzí se podle informací Respektu nejčastěji objevují především tři jména. Už zmíněná současná místopředsedkyně Barbara Pořízková, dále dlouholetí soudci NSS Filip Dienstbier a Karel Šimka. „Podle mého názoru budou všechna tři jména dobrou volbou,“ dodal k tomu Blažek.

Minulý týden si kancelář v Brně vyklidila také dnes už bývalá ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, která se přesunula na Evropský soud pro lidská práva (ESLP) do Štrasburku. I za ni je potřeba vybrat nástupce. Kandidáta navrhuje opět prezident Miloš Zeman, ale tentokrát jméno musí získat většinovou podporu v Senátu.

Ani zde přitom není známo, jestli a případně jak se hlava státu rozhodla. „Nikdo mě z Pražského hradu ve věci obsazení funkce soudce či soudkyně nekontaktoval a ani nemám žádné věrohodné informace o případných kandidátech,“ napsal Respektu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte