Volby 2021: Ozbrojení Češi, agitátor Stropnický a kloktací vakcína
 
Senát
Senát; ilustrační foto • Autor: ČTK

 

 

Zbraně hlavně držet

V Česku velmi pravděpodobně vzroste počet doma držených zbraní. Horní komora parlamentu totiž podle očekávání schválila, že držení zbraně se stane součástí Listiny základních práv a svobod, a tedy ústavního pořádku. V ní se objeví ustanovení, že “právo bránit život svůj či život člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon”.

Senátoři tak dokončili zákonodárnou aktivitu, jejímž smyslem je ztížit Evropské unii jakékoliv zasahování do vlastnictví zbraní v Česku. Kritici změny namítali, že podobné ustanovení do Ústavy nepatří a že české zákony již možnost přiměřené obrany se zbraní v ruce umožňují. Držení střelných zbraní se ovšem dostalo v parlamentu výrazné podpory. V Poslanecké sněmovně vyjádřili nesouhlas pouze tři odvážní poslanci, v Senátu pak třináct senátorů.

Reklama
Reklama

 

Zotavení ekonomiky zvýší emise

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydala zprávu, že vlády plánují investovat během příštích dvou let 380 miliard dolarů do zelené energetiky. To vypadá jako velká částka, ale IEA také upozorňuje, že jde o pouhá dvě procenta výdajů na podporu ekonomiky po covidové pandemii. Agentura rovněž uvádí, že po zotavení světové ekonomiky lze očekávat rekordní produkci skleníkových plynů, proto jsou výdaje do nízkoemisní energetiky stále nízké. Na problém upozornil server ekolist.cz.

 

A z výkyvů nyní přichází…

Počasí dál překvapuje svými extrémy. Meteorologové oznámili, že hned na čtyřech místech Česka klesla noční teplota po nulu. Šťastnými výherci jsou Kořenov v Jizerských horách, Kvilda, Rokytská slať a Březník na Šumavě. Na všech uvedených místech šlo pouze o několik desetin stupně Celsia.

 

Maláčová a Stropnický agitovali

Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová si vysloužila kritiku, že si s sebou na státní kontrolu pracovních podmínek ve firmě Persona International CZ vzala i spolubojovníka z volební kandidátní listiny ČSSD, známého kritika kapitalismu Matěje Stropnického. Ten akci správně pochopil jako příležitost k předvolební agitaci a o své účasti se dlouze pochlubil na Facebooku. Tam se svěřil, jak za účasti policie a inspektorů práce zpovídal zaměstnance firmy, vyptal se jich na pracovní dobu a mzdu. To pak úředníci ministerstva porovnávají s pracovními smlouvami. Kritici, například exministr Pavel Drobil z ODS, Maláčové vytknuli, že vstup do soukromé firmy zneužila pro své politické cíle.

 

Ústní voda místo vakcíny

Stížnosti českých politiků a zdravotnických expertů na to, že příliš velké množství zdejších občanů odmítá očkování proti covidu-19 a že to bude hlavní důvod očekávané podzimní vlny této nemoci, vypadají zase o něco méně věrohodně. Server SeznamZprávy.cz totiž zjistil, že prvním pozitivně testovaným členem české národní výpravy na olympiádě v Tokiu byl lékař výpravy Vlastimil Voráček. Vyšlo přitom najevo, že propagátor kloktání ústní vody Voráček neudělal to, k čemu stát nabádá celou českou veřejnost, tedy nenechal se před cestou naočkovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2321

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte