Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Volby 2021: Babiš na křížích, osud šéfa BIS a kde se vezmou byty

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Babiš dnes (asi) oznámí rozhodnutí o BIS

Předvolební newsletter Respektu se v poslední době už několikrát věnoval situaci BIS, jejímuž řediteli Michalu Koudelkovi končí mandát, vláda a především Andrej Babiš váhají s jeho novým jmenováním a nenavrhuj nenavrhují ani nikoho jiného. Vypadá to už jako seriál, ale brzy skončí – toto ředitelské období končí Koudelkovi už v neděli. Andrej Babiš včera v ČT potvrdil, co z jeho chování už dlouho plynulo: „Já si myslím, že by měla rozhodnout příští vláda, když získá důvěru,” sdělil, že to vyřešit nechce a nejspíš nechá BIS bez ředitele. Slíbil, že dnes to řekne definitivně: hodlá se předtím ještě sejít s ministrem vnitra a v této věci především předsedou koaliční strany ČSSD Janem Hamáčkem.

Pokud se to stane, Koudelka ředitelem být přestane a BIS povede provizorně jeho zástupce Jan Pavlíček. Jak dlouho, není jasné – záleží to a tom, kdy se po volbách podaří složit funkční kabinet, kolik pokusů dostane Babiš od prezidenta a jak budou dlouhé. Miloš Zeman už sdělil, že dlouhé budou a že hodlá pověřit složením vlády právě Babiše, respektive předsedu nejsilnější strany, nikoliv koaličního uskupení složeného z více stran jako je Spolu nebo Piráti plus Starostové.

Právě postoj prezidenta Zemana je pro jmenování, respektive nejmenování Koudelky vládou klíčový. Babiš sám nepředložil žádný argument, proč nechce úspěšného šéfa BIS, která se těší respektu spojenců a nedávno sehrála zásadní roli ve vyřešení výbuchu ve Vrběticích, jmenovat. Jediné, co se o pozadí váhavého, nejasného postoje ví, je to, že Koudelku nemá dlouhodobě rád prezident. Tím Babišovo odsouvání problému vysvětlují i oba opoziční bloky: že si premiér nechce před volbami rozhněvat prezidenta, aby neztratil jeho přízeň.

Koalice Spolu už posbírala dostatek podpisů na svolání mimořádné schůze k BIS a jejímu řediteli, naplánována je a tento pátek. Pokud Babiš skutečně tento týden Koudelku do pozice pokračujícího ředitele BIS nenavrhne nebo nepřijde s jiným jménem, sněmovna to sice změnit a vyřešit nemůže, ale poslanci mohou po premiérovi alespoň žádat vysvětlení. A opakovat, že se bojí prezidenta.

Konec kojeneckých ústavů a odhodlání zabránit vyhladovění chudých

Sněmovna mimořádně schůzovala i minulý pátek. Zákony, které nestihnou poslanci odhlasovat v srpnu, spadnou v tomto volebním období pod stůl, a na řadě byl zákon mimořádně důležitý: poslankyně Olga Richterová (Piráti) spolu s kolegy z různých stran předložila a prosadila návrh k novele zákona o sociálních službách, který znamená, že od roku 2025 se nebudou moci děti do tří let, které nemohou trvale či dočasně žít se svou rodinou, umisťovat do ústavů. Budou žít s pěstouny.

Zákon prošel, proti byli jen poslanci SPD a KSČM. Za zákon se postavili i poslanci ANO: zejména Aleš Juchelka si ho vzal za svůj a důrazně ho hájila i zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková.  Na stejné schůzi se podařilo opozici vést sněmovní debatu dostatečně dlouho na to, aby už nebyl čas hlasovat o zákoně z pera SPD, který by ztížil situaci chudým lidem. Důvodem k odebrání dávek na půl roku by podle něj třeba to, že člověk bydlí v nevhodném bytě, neotevře dveře úředníkům, kteří přišli na kontrolu, nenahlásí finanční pomoc od příbuzných - když matce samoživitelce například rodina půjčí peníze.

Opozice má možnost na dalších případných mimořádných schůzích nepustit zákon k hlasování, když se bude vytrvale hlásit o slovo až do vypršení času. “Jsme odhodláni vést debatu o škodlivosti návrhu a vysvětlovat to až do konce volebního období,” říká poslankyně Olga Richterová.

Kříže na náměstí a kritika opozice

Připomínka sobotní kampaně Andreje Babiše zůstává v jeho domovských Průhonicích i dnes. Lidé z týmu Milionu chvilek pro demokracii a dobrovolníci tam před příchodem Babiše nastříkali smývatelným křídovým sprejem na celé náměstí kříže jako vzpomínku na mrtvé, kteří zemřeli kvůli covidu. A čekali, zda bude premiérovi hloupé po křížích chodit, postavit si na nich stan, rozdávat knihu a točit ve zmrzlinářském autě zmrzlinu. Z akce vyšla reportáž na webu Respektu. Fotka z místa, jak Babiš kráčí po křížích, se pak stala víkendovým hitem internetu. S kritikou premiéra ji hojně sdíleli opoziční poslanci.

Milion chvilek pro demokracii se chystá zbylé kříže, které zatím nespláchl déšť, smýt.

Kde se vezmou byty?

Na náměstí v Průhonicích stál i mladý muž s transparentem, na němž nabízel, že vymění knihu Marka Prchala sepsanou pro Babiše za byt. Bydlení nebylo na kampani tématem, ale všude jinde je, hlavně pro mladé lidi, lidi osamělé ve stáří a lidi žijící ve městech je čím dál těžší dobrat se bydlení za cenu nájemného, které je nezruinuje. Případně si byt koupit. Kolega Petr Horký v aktuálním Respektu v rozsáhlém článku “Kdo má židli, ten bydlí. Nebo ne?” zkoumal, jak chtějí politické strany po volbách problém s těžko dostupným  bydlením řešit. V se zabývá i tím, že víc stavět nemusí být to, co samo o sobě pomůže.

Prodělaný covid možná jako doklad bezinfekčnosti

Na výsledky voleb může mít podle politologů vliv, jak se dál bude vyvíjet situace s onemocněním způsobeným novým koronavirem. Vláda chce do konce srpna rozhodnout o dvou věcech: jak to bude s případným přeočkováním seniorů třetí dávkou a v jaké situaci budou lidé, kteří covid prodělali a neočkovali se. Má k tomu mít do té doby k dispozici výsledky klinické studie z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Existuje možnost, že dostatek protilátek po prodělání nemoci bude brán stejně, jako doklad o očkování - tedy jako doklad bezinfekčnosti. Odborníci se na tomto postupu dosud nedokázali shodnout, zatím převažoval na úrovni státu názor, že prodělaná nemoc není důvodem k neočkování.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].