Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Volby 2021: České afghánské nepomáhání a praskající dálnice

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Afghánské drama s českým přičiněním…

Na letišti v Kábulu panuje chaos, kdo chce a může, prchá - a hnutí Tálibán se každou hodinou pevněji zmocňuje Afghánistánu. Je to i náš, český příběh. Nejenom proto, že jsme byli součástí koalice, která v zemi utrpěla porážku. Lidská dramata, která se v Afghánistánu odehrávají, mají zcela konkrétní podobu a příčiny. Česká vláda tak dlouho kvůli vnitropolitickým manévrům oddalovala záchranu tlumočníků (lidí, kteří nepřímo zachraňovali životy českých vojáků), až je pozdě. Zda se někoho podaří zachránit, je nejisté. Že se nepodaří zachránit všechny, už jisté je. Vše je ale stále v (rychlém a chaotickém) běhu, o vývoji v Afghánistánu vás budeme dál informovat na našem webu i časopise.

… ale Jan Hamáček zůstává tvrdý, jak to jen umí

Některé země, například Francie či Německo, pozastavily deportace neúspěšných afghánských žadatelů o azyl zpátky do Kábulu. Česko nikoliv, jak oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Česká republika ke všem žádostem o azyl přistupuje individuálně, pečlivě zkoumá důvody pro případné udělení, nebo neudělení. Žádné paušální podmínky dávat nebudeme,“ nechal se slyšet.

Petr Pavel dál nenápadně kampaňuje a chce být prezident

Bývalý generál Petr Pavel dál nenápadně agituje pro svou věc, což má být prezidentská kandidatura. Ale jak reportuje server Seznam Zprávy, činí tak zvolna, vlastně trochu pokoutně: při návštěvách sanatorií či obyčejném lidském opékání buřtů se o politice mluvit nesmí. Organizačně ale kampaň jede naplno, a to i po finanční stránce. Motorkář Petr Pavel každopádně za svým cílem jede systematicky a promyšleně.

Babiš mladší jde vypovídat

Syn premiéra Andreje Babiše, Andrej Babiš mladší, bude vypovídat na policii ohledně svého domnělého únosu na Krym v roce 2018. Policie jej v souvislosti s tehdejší podivnou historií chtěla vyslechnout už dávno, ale nedařilo se to, neboť Babiš mladší žije dlouhodobě ve Švýcarsku. Nyní se ale vrátil do Česka pomáhat obcím postiženým tornádem, a policie využila své šance. Premiérův syn je momentálně velmi aktivní na twitteru - kde na svého otce mohutně útočí.

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Něco nám tady praská

Co měl být velký předvolební tahák současné vlády, jejího premiéra a minsitra dopravy Karla Havlíčka (za ANO)? Hotová „dé jednička“! V nastalém spěchu se leccos přehlédne, třeba pravděpodobné stavební chyby. Reportéři České televize objevili další místa, kde praská povrch či se olamují hrany spár. Je tedy možné, že oprava bude do října sice hotová - a bude na ni navazovat oprava opravy. Páska se ale skoro určitě přestřihne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].