Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Volby 2021: ANO vede, dlaždičky odpadávají, Koudelka dál vadí

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Volební kampaň hnutí ANO • Autor: Václav Vašků
Volební kampaň hnutí ANO • Autor: Václav Vašků

Přihlaste se k tomuto newsletteru

ANO v čele, ale nálady proměnné

ANO si stále udržuje náskok před ostatními stranami. Kdyby se volby konaly v srpnu, vyhrálo by je podle volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi hnutí Andreje Babiše se ziskem 27,5 procenta hlasů. Na druhém a třetím místě by s 21 procenty skončily obě koalice - Spolu a Piráti se STAN. Za nimi by byla populistická SPD s deseti procenty, přes pět procent by se ještě dostala Přísaha i komunisté, zatímco ČSSD by do Poslanecké sněmovny neprošla. ANO si udržuje vedoucí pozici již několik měsíců a konkurenti zatím nepřišli s ničím, co by hnutí oslabilo. Ze současného měření nálad přesto nelze usuzovat, že volby těmito výsledky skutečně skončí, v minulosti vždy dopadly jinak, než signalizovaly průzkumy. Jak pokračovala předvolební kampaň a přibývaly i další faktory, měnily se preference, sympatie a antipatie voličů. Lze tak předpokládat, že také letos ještě přijde překvapení.

Thermal, dlaždičky a Babiš

Jedním z předvolebních lákadel Andreje Babiše – a vrcholem stavebního úspěchu této vlády – měl být znovu otevřený bazén karlovarského hotelu Thermal. „Jsem šťastná. Karlovy Vary mají zpátky svůj venkovní bazén. Navíc s 27 stupňů teplou vřídelní vodou. A pořádně prokoukl. A ty výhledy? Prostě fantastické místo, do kterého jsem se zamilovala. Musíte zažít,“ komentovala možnost opět si sem dojít zaplavat na svém Twitteru ministryně financí Alena Schillerová. V neděli se však na sociálních sítích, tedy nikoliv těch ministerských, objevily fotografie mizerně přilepených dlaždiček a dalších špatně provedených stavebních úprav koupaliště. Do bazénu se tak sice dá jít smočit, ale člověk si musí dát pozor, aby si cestou k vodě nezlomil nohu.

Další boj o Koudelku

Vztah prezidenta a premiéra se komplikuje. Miloš Zeman v neděli v rozhovoru pro Blesk obvinil Andreje Babiše, že mu údajně nabídl, že stopne odposlechy, které kontrarozvědka BIS nasadila na Zemanovy spolupracovníky včetně jeho poradce s vazbami na Rusko Martina Nejedlého. „Později mi pan premiér sdělil, že odposlechy zastavil. Ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ řekl prezident. BIS pro ně mohla mít svůj důvod - odposlech mohl být legálně povolen Vrchním soudem. Kdyby ale něco takového – jak Zeman tvrdí - Babiš sliboval, znamenalo by to porušení zákona. Premiér nemá žádnou pravomoc odposlech zastavit.

Babiš také Zemanova slova odmítl, jakýkoliv nátlak popřel pro Respekt i předseda Vrchního soudu Luboš Dörfl. „Jakýkoliv politický tlak vylučuji,“ řekl Respektu. Zeman tvrdí, že mu o odposleších řekli dva anonymní pracovníci BIS. Podle všeho mohlo jít o živý případ, tím by rovněž porušili zákon, stejně jako Zeman zveřejněním informace. A totéž by platilo, kdyby prezident před tím věc probíral například s Martinem Nejedlým, který nemá bezpečnostní prověrku. Na Pražský hrad odešel před časem pracovat hlavní analytik BIS Jiří Rom, který se dostal s vedením služby do konfliktu. Na otázku Respektu, jestli to byl on, kdo Zemana informoval, však neodpověděl.

Prezidentovi vadí, že BIS dlouhodobě rozkrývá ruský a čínský vliv v Česku - proto se chce zbavit ředitele kontrarozvědky Michala Koudelky. Že premiér šéfa kontrarozvědky po jeho skončení pětiletého mandátu podržel v úřadě alespoň provizorně, nesl Zeman nelibě - a jeho současnou reakci lze proto vnímat především jako stupňování tlaku na premiéra, aby se Koudelky zbavil.

Volby budou, jádro také

Volby nevolby, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v České televizi prohlásil, že tendr na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany bude vypsán ještě do konce letošního roku. Účastnit by se ho měli tři zájemci - z USA, Francie a Jižní Koreje. Vláda již před časem z bezpečnostních důvodů vyřadila Čínu, následně pak Rusko, když vyšlo najevo, že její vojenská rozvědka GRU stála za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, při kterém zemřeli dva čeští občané, stovky se jich musely vystěhovat ze svých domovů a byla způsobena miliardová škoda.

Vláda se ústy ministra Havlíčka tváří, že Dukovany pořídí za sto čtyřicet až sto šedesát miliard, ale podle expertů je to značně podhodnocená částka. Protestuje i opozice. Například senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht tvrdí, že suma se nakonec vyšplhá až na čtyři sta miliard. Vzhledem ke zpoždění podobných staveb v Evropě je navíc nereálný i předpokládaný termín dokončení stavby v roce 2036.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].