Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Volba polského prezidenta: začíná se znova

Do boje vstupuje nový opoziční kandidát, starosta Varšavy

Rafal Trzaskowski • Autor: Rafal Guz / EPA / Profimedia
Rafal Trzaskowski • Autor: Rafal Guz / EPA / Profimedia

Polské prezidentské volby nejsou přímo drama, jak říká časté klišé, ale rozhodně se v jejich průběhu nedá na nic spolehnout. Nejprve nebylo jasné, jestli vůbec proběhnou. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) je velmi chtěla uspořádat v průběhu května. Epidemii navzdory a s pomocí korespondenční, tedy zcela nevyzkoušené a narychlo vymyšlené formy. Z průzkumů veřejného mínění totiž plynulo, že by hlasovali jen skalní voliči PiS - a vládní prezident Andrzej Duda tak měl největší šanci zvítězit.

Nejspíš by se skutečně hlasovalo, ale záměry šéfa PiS a skutečného vládce země Jarosława Kaczyńského překazil na poslední chvíli odpor jeho vlastních vládních koaličních spojenců. A tak volby de iure proběhly, jen je nikdo nezorganizoval a žádný z kandidátů nedostal žádný hlas, protože nebylo kde hlasovat. Řešení to bylo podle všeho mimo ústavu, druhý pokus se bude nejspíš konat v polovině července. Tak se alespoň polský vládní tábor dohodl. A jeho kandidátem zůstává Andrzej Duda.

Naopak na straně opozice došlo minulý týden k velké výměně. Dosavadní kandidátka největší opoziční strany Občanská platforma (PO) Małgorzata Kidawa-Blońska získávala v předvolebních průzkumech jen jednotky procent. Opozice s květnovými volbami od počátku nesouhlasila a pro veřejnost poněkud nesrozumitelně vyhlásila jejich bojkot. To Kidawě-Blońské ubralo jednu část hlasů; tu druhou jí podle analytiků sebral fakt, že nezávislí kandidáti byli přitažlivější i pro voliče její strany. Kandidátka tedy ustoupila a hlavním opozičním kandidátem se stal Rafał Trzaskowski, současný primátor Varšavy.

Prezident Andrzej Duda a předseda PiS Jaroslaw Kaczynski • Autor: Czarek Sokolowski, Polsko
Prezident Andrzej Duda a předseda PiS Jaroslaw Kaczynski • Autor: Czarek Sokolowski, Polsko

Ani ne padesátiletý politik, bývalý europoslanec a bývalý ministr, je už dlouho politickou nadějí polské středové opozice. Málem byl prezidentským kandidátem rovnou, ale relativní úspěch Kidawy-Blońské v parlamentních volbách to změnil. Spolustraníci každopádně Trzaskowskému už dlouho předpovídali velké věci. Varšavský primátor představuje uhlazenou a nehádavou tvář Občanské platformy, pochází z úctyhodné polské rodiny umělců a vzdělanců. Primátorské volby ve Varšavě jsou pro opozici vlastně předem vyhraná věc, přesto v roce 2018 porazil svého protivníka až nečekaně velkým rozdílem. Sám si možná představoval, že tohle všechno zúročí později - ale jeho strana v podstatě neměla na vybranou a jiného kandidáta zvolit nemohla.

Přes víkend se objevily také první průzkumy veřejného mínění. Podle očekávání se Trzaskowski vyhoupl na druhé místo mezi kandidáty, hned za současného prezidenta Andrzeje Dudu, který má čtyřiceti procent - a před nezávislého kandidáta Szymona Hołowniu a šéfa lidovců Władysława Kosiniaka-Kamysze, kteří mají po devíti procentech hlasů. Trzaskowski má necelých dvacet, což zhruba odpovídá počtu voličů jeho domovské PO.

Na jakékoliv závěry je samozřejmě ještě brzo, ale je možné, že v centrále vládní PiS nastala úleva. Ještě před Trzaskowského nástupem z průzkumů plynulo, že Andrzej Duda by v květnu získal před polovinu hlasů a vyhrál už v prvním kole. S každým týdnem se jeho šance zmenšovaly a druhé kolo hlasování bylo nevyhnutelné. V něm by se potkal buď s Hołowniou, nebo Kosiniakem-Kamyszem. Oba jsou uměření, populární, tolerantně konzervativní a nijak divoce liberální. V druhém kole by tak podle všeho získali jak hlasy zatvrzelých opozičníků, tak nerozhodných voličů. Ještě minulý týden se tedy PiS a Andrzej Duda museli druhého kola vážně obávat.

Trzaskowského příchod tohle mění. Při červencových volbách dojde na druhé kolo skoro v každém případě a skoro s jistotou se v něm potkají Duda a Trzaskowski. Jak ale zatím plyne ze sociologických čísel, Trzaskowski jakožto tvář Občanské platformy nezíská tolik nerozhodnutých a šance Andrzeje Dudy se tím zvyšují.

Občanská platforma paradoxně udělala to nejlepší, co mohla: nasadila svého nejlepšího kandidáta, ale možná tím pošoupla Andrzeje Dudu k dalším pěti letům prezidentství. I to je samozřejmě velmi nejistý závěr. Trzaskowski je uměřený politik a má rovněž šanci váhavé přesvědčit. Jeho úspěch na tom každopádně bude záviset a na kampaň má ještě necelé dva měsíce.

V polských prezidentských volbách jde o hodně, proto na ně také PiS tolik spěchala. V loňských parlamentních volbách sice obhájila většinu v Sejmu, ale ztratila Senát. Pokud by se prezidentem stal opoziční nebo nezávislý kandidát, kombinace hlavy státy a senátních pravomocí by vládě v praxi znemožnila prosazovat své zákony a politiku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].