Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Válek: Bez souhlasu nového odborného týmu žádné opatření nezavedu

Ministr zdravotnictví představil fungování Národního institutu pro zvládnutí pandemie

 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek představil odborný tým, který mu bude pomáhat s řešením pandemie • Autor: ČTK
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek představil odborný tým, který mu bude pomáhat s řešením pandemie • Autor: ČTK

S novým ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) přichází také nová expertní skupina, která bude navrhovat řešení dalšího postupu v pandemické krizi a dávat k jejímu vývoji stanoviska. Má název Národní institut pro zvládnutí pandemie (NIZP) a povede ji předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, jak bylo avizováno na podzim minulého roku. Ministr Válek ve čtvrtek představil, jak bude skupina fungovat: slibuje si od ní odborná stanoviska, která jsou „konsenzem české vědy“ na témata spojená s epidemií.

Válek s Chlíbkem vystoupili na společné tiskové konferenci a šéf NIZP představil pět úseků, které budou jím vedenou skupinu utvářet: analytický, epidemiologický, klinický, imunologický a úsek laboratorní diagnostiky. Každý úsek má svého vedoucího a společně mají ministrovi dodávat konsenzuální stanoviska a doporučení v dalším postupu v boji s epidemií - například na délku karantény nebo zda omezit počty návštěvníků klubů a barů.

O finální podobě těchto doporučení budou členové skupiny hlasovat. Ministr by dle nastaveného systému měl dané doporučení následně probrat s příslušnými ministry a zástupci skupin, kterých se navržené opatření týká. Mluvit bude i s centrálním řídícím týmem na ministerstvu zdravotnictví a s „legislativci“ ve vládě, tedy s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), ministrem pro legislativu Michalem Šalomounem (za Piráty) a Legislativní radou vlády.

Doporučení vznesené Chlíbkovou skupinou se tak v procesu mohou měnit, ministr Válek nicméně Respektu řekl, že nezavede žádné opatření, které by se skupinou nejprve neprobral a nedostal od ní „palec nahoru“. Původní stanoviska a doporučení skupiny se ale zveřejňovat nebudou.

Válek to odůvodňuje zkušenostmi z minulosti, kdy se podle něj navrhovala opatření, která v praxi nebyla reálná. „Byl bych nerad, kdybychom pokračovali v tom, že doporučení, která z pohledu čisté vědy vypadala výborně, se zveřejnila nebo se o nich řeklo veřejnosti, ale nebyla pak realizovatelná,“ vysvětlil Respektu.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek • Autor: ČTK
Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek • Autor: ČTK

Původně měla skupina na konci loňského října (kdy byl ohlášen její vznik) osmadvacet členů, počet se k datu tiskové konference rozrostl na 33 členů a předseda NIZP dodal, že skupina je otevřená a počet členů není definitivní. V současné době ale složení považuje za funkční. Mezi členy jsou kromě šéfa skupiny Chlíbka předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, biochemik Jan Konvalinka, epidemiologové Petr Smejkal a Rastislav Maďar, který povede úsek epidemiologie, nebo ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Nejedná se o první expertní skupinu, která bude vládě a ministerstvu dodávat doporučení a stanoviska. V polovině března minulého roku takto za působení ministra Jana Blatného (za ANO) vznikla Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) - tehdy tvořenou dvanáctičlenným týmem odborníků na epidemiologii, právo nebo sociologii pod vedením Petra Smejkala. Na přelomu jara a zimy, kdy skupina vznikala, se uvažovalo o jejím zařazení pod Úřad vlády. To tehdejší ministr Blatný odmítl s tím, že by tak vedle ministerstva zdravotnictví vzniklo jakési „paralelní ministerstvo“ a spojil takový scénář se svou rezignací.

MeSES nakonec fungoval v rámci ministerstva zdravotnictví do května, kdy ministerstvo už za Blatného následovníka Petra Arenbergera (za ANO) se skupinou rozvázalo spolupráci. Náměstkyně Martina Koziar Vašáková tehdy tento krok odůvodnila nutností, aby ministerstvo mělo vlastní odborníky. MeSES nicméně zůstal funkční i po ukončení spolupráce a nadále vydává svá stanoviska k epidemii.

Novým poradním orgánem ministra se v následujících měsících stala Klinická skupina COVID vedená právě Koziar Vašákovou. I v této skupině zasedal vakcinolog Roman Chlíbek, Ladislav Dušek nebo předseda praktiků Petr Šonka. Hlavní slovo s nástupem Vlastimila Válka převezme na ministerstvu právě NIZP.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].