Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Středoevropský opoziční model v Maďarsku napoprvé neuspěl

Ústavní většinu pro Fidesz zatím zachránila zlatá mládež

Maďarsko:  demonstrace proti  Viktoru Orbánovi a jeho protievropské politice; ilustrační foto • Autor: REUTERS
Maďarsko: demonstrace proti Viktoru Orbánovi a jeho protievropské politice; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Česko je teď pohroužené do debat o sjednocování opozičních stran proti dominantní vládní straně. Oproti svému středoevropskému sousedství je v tom ovšem pozadu. Polská opozice si už volby pospolu vyzkoušela (spíše s neúspěchem) a v Maďarsku jsou podepsané příslušné mezistranické dohody.

Parlamentní volby čekají Maďarsko až za dva roky, ale o uplynulém víkendu si mohli maďarští opozičníci vyzkoušet spolupráci v tréninkovém kole - v doplňovacích volbách parlamentního okrsku na severovýchodě země. Kromě symboliky mělo hlasování i praktický význam. Pokud by vládní Fidesz prohrál, ztratil by ústavní většinu, která visí na převaze jednoho hlasu. Nakonec ale strana Viktora Orbána své křeslo (byť těsně) uhájila.

V okrsku Borsod-Abaúj-Zemplén byl dlouhou dobu poslancem Ferenc Koncz, který v létě zahynul při dopravní nehodě. Kandidátkou vládní strany se stala jeho dcera Zsófia Koncz – a pozorovatelé se shodovali, že příbuzenský vztah je její hlavní devízou. Zsófia Koncz byla ve vedení Fidelitas, mládežnické organizace vládního Fideszu. Spíš než politický nebo myšlenkový tahoun ale byla mladá žena duší jejich večírků a patřila mezi stranickou zlatou mládež. Poslední tři roky pak strávila ve Washingtonu na maďarské ambasádě.

Opozice proti ní postavila Lászla Bíróa, člena Jobbiku. Dříve extremistická a nenávistná strana prošla v posledních letech velkou personální a politickou otočkou, nyní se staví do pozice solidní konzervativní alternativy k Fideszu. Problematická minulost jejích členů ale čas od času neomylně vypadne ze skříně. I Bíró je sice ukázkovým členem nového Jobbiku, dá se mu věřit, že mu jde o blaho Maďarska – ovšem ještě před deseti lety si toto Maďarsko podle svých vlastních výroků představoval bez Romů a Židů.

Což je v okrsku u hranic se Slovenskem a Ukrajinou, kde žije mnoho Romů, problém. Bíró se ale v posledních volbách nejvíc blížil výsledku vítězného Koncze a jiného kandidáta opozice v zapadlém okrsku ani neměla. K tomu je třeba připočíst mohutnou kampaň, kterou státní média a členové vlády v Borsodu za zvolení Zsófie Koncz vedli. Výsledek byl nakonec těsný: Koncz získala 50, 87 procenta, Bíró 45,9 procenta.

Opozice samozřejmě neskrývá zklamání, ale jedním dechem dodává, že tato porážka se nedá tak úplně počítat. V jejích dohodách stojí, že každý kandidát v okrsku musí projít celoopozičními primárkami - a na to v případě Borsodu nebyl čas. Bíró byl vybrán stranickou dohodou.

Fidesz a jeho šéf Orbán si naopak mohou oddechnout. Po komunálních volbách ve kterých ztratili řadu hlavně větších měst, by porážka v Borsodu byla další symbolickou ránou. Ztráta dvoutřetinové většiny by zabolela, ale v praxi ji Fidesz po deseti letech nerušené vlády k ničemu nepotřebuje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].