0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda4. 10. 20224 minuty

Soros dostane nového pomocníka. Maďarská propaganda potřebuje dalšího padoucha

Orbán potřebuje neokoukaného protivníka, před kterým bude bránit Maďarsko - tentokrát kvůli zrušení ruských sankcí

Guy Verhofstadt • Autor: ČTK/AP

Maďarsko je v problémech. Státní finance nejsou v dobré kondici a vláda strany Fidesz nařídila státním institucím, aby hradily a vyplácely jen skutečně nutné výdaje a platby. Firmy, školy i úřady zápasí s vysokými cenami energií - bez ohledu na dosud nepříliš jasné plynové obchody, které Budapešť v posledních měsících s Moskvou uzavřela. Zavírají dokonce i lázně.

Učitelé stávkují kvůli dalším nedodrženým slibům o zvýšení nízkých platů. Fidesz domácnostem sliboval, že se jich plynová krize nedotkne. Teď jim - stejně jako ostatní evropské vlády - připomíná, že mít doma o trochu chladněji se dá vydržet. A zda do Maďarska přitečou unijní dotace, je pořád nejisté.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jinými slovy, země na tom není lépe než její sousedé, spíš o trochu hůř. Oblíbenost vládní státostrany klesla o několik procentních bodů. Analytici zcela seriózně odhadují, že to mohl být ještě větší pokles nebýt výjimečné formy národního fotbalového týmu, který Orbán mohutně propaguje a podporuje.

Jak píše v investigativní analýze nezávislý server 444.hu, s většinou těchto potíží Viktor Orbán počítal už v dubnu, kdy suverénně vyhrál čtvrté volby za sebou a opět si pojistil naprostou nadvládu nad Maďarskem. Vládní propaganda už dlouho tvrdí, že za maďarské, potažmo celoevropské nesnáze můžou unijní sankce proti Rusku. Premiér Orbán doposud většinu z nich podpořil, byť aktuálně dává najevo, že zablokuje jakékoliv další postihy ruského energetického sektoru. Zároveň otevřeně říká, že jsou pomýlené a Rusku neškodí. Západní přesvědčení, že Rusko válku drtivě nevyhraje, je prý naivní; je tedy třeba sankce zrušit a ruskému režimu vyjít vstříc.

V Maďarsku se právě chystá další kolo takzvaných národních konzultací, což jsou pravidelná vládní, ale nezávazná referenda, zpravidla s velmi návodně položenými otázkami. Fidesz je občas používá k ospravedlnění své politiky. Aktuální kolo se týká právě ruských sankcí a pozorovatelé očekávají, že si Orbán skutečně připravuje půdu pro blokování sankcí na ruskou ropu a plyn.

K tomu všemu ale bude potřeba nová kampaň a nová tvář, jíž by premiér Orbán při obraně maďarských zájmů mohl čelit. Jak zjistili novináři z 444.hu, výběru bylo zasvěcené dlouhé zasedání nejužšího vedení strany Fidesz. Nic se nemá měnit na tom, že strůjcem všeho špatného je finančník George Soros. Vedení strany ale došlo zároveň k tomu, že je třeba nalézt ještě novou postavu, kterou bude vládní mediální mašinérie vykreslovat jako jeho pohůnka.

George Soros • Autor: REUTERS
George Soros
George Soros • Autor: REUTERS

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen a německý kancléř Olaf Scholz se nabízejí, ale straníci je vyloučili, protože s nimi Orbán bude nevyhnutelně jednat a musí tedy mít alespoň korektní vztahy. Bývalý premiér Ferenc Gyurcsány, jedna z hlavních tváří opozice, je sice arcipadouch v pojetí fideszovské propagandy, ale pro tuto roli se nehodí, protože je příliš spjatý s domácí politikou.

Volba tedy údajně padla na belgického expremiéra a vlivného europoslance Guye Verhofstadta. Eurofederalista, dlouholetý a hlasitý kritik Viktora Orbána i Vladimira Putina se měl vedení Fideszu zalíbit jak vzezřením, tak způsobem vystupování a názory – zkrátka je ideálním obrazem bruselského, prosankčního a protimaďarského byrokrata.

Podle 444.hu je tedy nejpravděpodobnější, že právě jeho tvář s agresivní grimasou - vzhledem k tomu, jak Verhofstadt své projevy pronáší, není o ně ve fotobankách nouze - se objeví na tisícovkách billboardů v maďarských ulicích. Ovšem jistota je jistota a Verhofstadt je přece jen méně známý, a tudíž rozpoznatelný evropský politik, a tak si šéfové Fideszu ponechávají v záloze Kláru Dobrev - manželku Ference Gyurcsányho, europoslankyni a hlavu nedávno sestavené stínové opoziční vlády, na kterou se maďarská vládní propaganda prověřeně soustředí už dlouhá léta.

Klára Dobrev • Autor: Profimedia
Klára Dobrev
Klára Dobrev • Autor: Profimedia

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].