Sněmovna
Jednání v Poslanecké sněmovně; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Poslanci v úterý odhlasovali senátní verzi daňového balíčku včetně velkého snížení daní z příjmu. Příští rok tím pádem končí superhrubá mzda a 15procentní daň z příjmu bude počítat jen z mzdy hrubé. Standardní daňový poplatník by měl podle propočtů ministerstva financí vydělat – měřeno čistým příjmem po zdanění – sedm procent. Státní rozpočet naopak přijde o sto miliard korun, o které stoupne státní dluh.

Snížení daní jako státní impuls pro ochromenou ekonomiku je sice dobrá myšlenka, ale provedení tentokrát kulhá minimálně na tři nohy.

Reklama
Reklama

Za prvé – chybí výraznější snaha pokrýt aspoň část výpadku daňových příjmů odpovídajícími úsporami vládních výdajů. Jediným pokusem v tomto směru je zmražení platů pro většinu lidí placených státem, což je krok, který vládu politicky nic nestojí, protože platy půjdou tak jako tak nahoru právě kvůli snížení daní.

Čtěte také: Snižování daní se vládě vymklo z rukou

Za druhé – snížení daní má podle příslibu premiéra Andreje Babiše trvat jen dva roky, ale nikde v zákoně to není ukotveno a chybí i zodpovědný plán, jak výpadek řešit poté. Pokud má jít jen o dočasný impuls, bylo by fér přibalit k němu i druhou stranu mince, tedy výhled, jak vrátit rozpočet po dvou letech zase do pořádku.

Za třetí – snížení daní, tak jak ho Babiš vymyslel a prosadil, je konstruováno zbytečně draze a nespravedlivě. Deset procent lidí na dně mzdového spektra nedostane z balíčku v podstatě nic, nejlépe vydělávající si naopak polepší o vyšší tisíce měsíčně. Jde o přirozený efekt toho, že úleva je vymyšlena podle principu „kdo víc vydělá, víc ušetří“ - což zní na první poslech nenapadnutelně, ale potíž je, že se nijak nezohledňuje celkové zdanění práce včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

Tyto odvody jsou v Česku u horších výdělků vyšší, než je ve vyspělém světě zvykem. Pokud je na stole balík za nevídaných sto miliard, bylo by spravedlivé uvažovat o zdanění komplexně a podělit aspoň trochu férově všechny. Zvlášť pokud je balíček zdůvodňován snahou pomoci lidem, které zasáhla pandemie koronavirus, což jsou ve větší míře právě ti chudší.

Posudek na nové daně: Je to nespravedlivé a zbytečně drahé

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1021

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte