Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Snížení daní je o krok blíž, Babišovi pomohl Okamura

Rozpočtový výbor podpořil 15procentní daň, ale ve sněmovně může být vše jinak

Tomio Okamura • Autor: Milan Jaroš
Tomio Okamura • Autor: Milan Jaroš

Rozkol uvnitř vládní koalice ohledně daní na příští rok má pokračování. Poslanci hnutí ANO prosadili ve středu návrh Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy a s tím související snížení daní z příjmu. Od příštího roku by se podle tohoto návrhu platilo 15 procent jen z hrubé mzdy místo ze superhrubé. U příjmu 40 tisíc hrubého by to znamenalo v čisté mzdě přilepšení asi o dva tisíce korun.

Šlo o návrh, který v létě podpořila vláda, ale v říjnu od něj dali ruce pryč sociální demokraté kvůli příliš velkému zásahu do rozpočtu v době, kdy státní pokladnu vyčerpává koronavirus. Babiš proto 15procentní daň z hrubé mzdy navrhl jen jako vlastní sólový poslanecký pozměňovací návrh. Podobně postupoval i šéf ČSSD Jan Hamáček, ale jeho návrh, podle kterého by daňová sazba byla 19 namísto 15 procent, neuspěl.

Babišův návrh podpořili poslanci SPD, což vzhledem k nekompletnímu složení výboru stačilo. Jak chce Babiš prosadit návrh ve sněmovně, nicméně zatím není jasné – kromě SPD bude potřebovat někoho dalšího. Na program celého zákonodárného sboru se má návrh dostat nejdřív přespříští týden.

Jednou z možností je, že návrh podpoří ODS, která zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15procentní daně prosazuje už delší dobu a Babiše viní z toho, že návrh opsal. Návrh také ještě musí do Senátu, není tedy jisté, zda se celý proces před koncem roku stihne.

Háček je v tom, že Babišův návrh přinese do rozpočtu příští rok výpadek kolem 80 miliard korun. Rozpočet, tak jak ho odevzdala vláda do sněmovny, přitom s tímto výpadkem nepočítá - a vláda se ho ani nechystá zapracovat s odůvodněním, že nehotové změny tam nechce vkládat. Rozpočet počítá pro příští rok se schodkem 320 miliard, což je samo o sobě po letošním roku rekord. Po započítání Babišovy daňové změny to bude ještě víc.

A výpadek může být nakonec ještě větší, protože v rozpočtovém výboru prošel také pirátský návrh na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka z nynějších 24 840 korun na rovných 27 tisíc korun ročně. Tento návrh podpořily všechny strany kromě ANO.

Hádankou zatím je, jak prosadit nižší daně a rozpočet zároveň – a zda obojí Babiš chystá se stejnými spojenci. Poslanci ODS ani SPD pro rozpočet hlasovat nechtějí. Komunisté původně podporu také odmítali, ale nyní mluví o tom, že přinejmenším v prvním čtení rozpočet podpoří. Ani ČSSD se zatím netváří tak, že by rozpočet, na kterém se její ministři podíleli, chtěla brzdit, i když svoje daňové změny neprosadí a nechá se při rozhodování nahradit opozicí.

Teoreticky se může stát, že vláda prosadí – jako vždy s komunisty – rozpočet v původním znění a zároveň ANO prohlasuje daňové škrty s jinými stranami. Rozpočet by tím pádem neodpovídal realitě, ale to vládu nemusí v praktické rovině tolik trápit. Projde-li rozpočet, vláda bude smět utrácet tak, jak si naplánovala, jen jí bude kvůli nižším daním za rok v pokladně chybět víc, než nyní tvrdí.

Druhou možností je, že daňové škrty neprojdou a Babiš se pak pokusí ze vzniklé situace vymluvit tím, že jeho dobrou vůli jiné strany pokazily. Anebo že při dalším projednávání ve sněmovně ANO s 15procentní daní narazí a vláda se vrátí k ústupové Hamáčkově verzi s 19 procenty. Výsledek nejspíš nebude definitivně jasný až do posledních dnů před Vánoci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].