0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda25. 11. 20205 minut

Šachisté i žena, která se soudila s ČT. To je nová dozorčí komise televizních radních

Existují právní analýzy, které označují odvolání původní komise za nezákonné

Šéf veřejnoprávní televize Petr Dvořák na jednání Rady ČT - ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Rada České televize ve středu odpoledne volila novou dozorčí komisi - svůj poradní orgán, který radní před dvěma týdny bez veřejného zdůvodnění odvolali. Vybírala při tom z dvanácti lidí, které jednotliví radní nominovali. Nakonec po několika hodinách, čtyřech kolech volby a dlouhé interní poradě konané mimo záznam, který je z rady přenášen veřejnosti, byla zvolena pětice nových členů: Michal Petrman, Petr Juchelka, Jan Lamser, Zuzana Prokopcová a Eva Hubková.

Na počátku schůze radních vystoupil generální ředitel ČT Petr Dvořák, který upozornil, že ČT nemohla zkontrolovat, zda jejich zvolení vyhovuje zákonu. „Nemohu garantovat za ČT, že nejsou v obchodním nebo jiném vztahu k České televizi,“ řekl radním s odůvodněním, že jména nominovaných se dozvěděl až toho rána, kdy probíhá volba. Volbu provázel velký spěch: radní do pátku minulého týdne navrhovali nominace, v pondělí zvala nominované na středu – kde od rána probíhalo v budově ČT na Kavčích horách neveřejné slyšení kandidátů do dozorčí komise.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dvořák rovněž v dopise, který radním předal, upozornil, že někteří kandidáti do dozorčí komise nemusí splňovat ani podmínku nezávislosti. Pro příklad uvedl v dopise jmenovitě Radka Žádníka, momentálně ředitele Domova Alzheimer a bývalého člena vrcholového managementu ČT před nástupem Petra Dvořáka. Žádník pravidelně a veřejně vyjadřuje svou kritiku ČT i generálního ředitele. Pracoval také pro TV Barrandov, s jejímž majitelem Jaromírem Soukupem se ČT soudí - a Žádníkova vyjádření jsou tu používána jako argumenty proti ČT.

Žádník zvolen nebyl, i když v prvním kole jen těsně - počet hlasů pro něj se v prvním kole volby ustálil na sedmi hlasech, potřebných bylo osm. V dalším kolech však počet hlasů pro něj klesal. Do rady ČT ho nominoval radní Roman Bradáč, taktéž bývalý manažer ČT, který se před devíti lety ucházel neúspěšně o zvolení do funkce generálního ředitele, ale prohrál právě s Dvořákem.

Zvolena byla ekonomka Eva Hubková, o níž jmenovitě generální ředitel ve svém přípisu radním také mluvil. „Soudila se s ČT o neplatnost skončení pracovního poměru, věc skončila až u Ústavního soudu, který její stížnost odmítl,“ napsal ředitel. Hubkovou nominoval do komise radní Vladimír Karmazín, který dočasně vedl ČT před zvolením Dvořáka generálním ředitelem, poté ČT opustil.

Ekonomka pracovala v ČT, respektive ČST už od roku 1983, část doby jako podřízená Karmazína. Televize s ní rozvázala pracovní poměr po nástupu Dvořáka. Nyní pracuje jako vedoucí týmu strategických investic České pošty. Neúspěšně kandidovala letos v zimě do Rady ČT, kam ji nominoval Český svaz včelařů.

Michala Petrmana pak do komise nominoval radní Pavel Kysilka, kterého kolegové v radě berou jako ekonomického guru. Petrman je ekonom a auditor, momentálně pracuje jako nezávislý konzultant v oblasti financí a managementu a přednáší na VŠE v Praze. Je členem správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky,  správní rady VŠE a také členem dozorčí rady a předsedou výboru pro audit v Moneta Money Bank.

Petr Juchelka byl do komise nominován místopředsedou rady ČT Pavlem Matochou, předsedou Pražské šachové společnosti. I Juchelka je aktivní šachista, je organizován v ŠK Bohemia Pardubice. Juchelka je daňový poradce a předseda představenstva Letiště Pardubice, kam ho nominovala ODS, jejímž je členem.

Dalšího zvoleného komisaře Jana Lamsera, nominoval místopředseda Rady ČT Daniel Váňa. Rovněž Lamser je aktivní šachista organizovaný z týmu Unichess. Devatenáct let stál v čele ČSOB, je bankéř a ekonom, posledních 15 let pracuje jako nezávislý podnikatel a konzultant.

Poslední zvolenou členku dozorčí komise Zuzanu Prokopcovou navrhl radní Martin Doktor. Ekonomka a auditorka s inženýrským titulem z účetnictví a finančního řízení podniku je členkou výborů pro audit ve firmách Moneta Money Bank, Kofola a Wüstenrot hypoteční banka.

Dozorčí komise, kterou radní před dvěma týdny odvolali, upozornila Radu ČT, že své odvolání považují za nezákonné, a zaslala i předžalobní výzvu. V případě, že bude zvolena komise nová, hodlají se obrátit na soud. Může se tedy stát, že pokud uspějí, bude mít Rada ČT dvě dozorčí komise, z nichž jedné by ČT dlužila uniklou odměnu. I na to upozornil radní ve svém dopise ředitel Dvořák. „Považuji za nezbytné upozornit Radu ČT, že náklady spojené s případným prohraným sporem by nesla Česká televize.“

Někteří radní se volby nové dozorčí komise neúčastnili. Z bodu „volba“ se vyřadili právě z důvodů nejasnosti kolem volby, protože existují právní analýzy, které označují odvolání původní komise za nezákonné. Takové usnesení na základě analýz už přijal i Senát a stejně to ohodnotil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Volby se odmítli zúčastnit bývalý předseda Rady ČT René Kühn, bývalý místopředseda Rady ČT Jaroslav Dědič a radní Zdeněk Šarapatka.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].