Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Prezidentské volby

Ruším veřejný program kvůli agresivitě, oznámil Babiš a vzápětí zaútočil na média

Možným vysvětlením jeho kroku může být, že se na jeho akce tolik nechodí

Brněnský mítink Andreje Babiše
 • Autor: Tomáš Škoda
Brněnský mítink Andreje Babiše • Autor: Tomáš Škoda

V rozmezí několika dní si prezidentský kandidát Andrej Babiš opět svolal novináře na mimořádný tiskový brífink. Poté, co o víkendu oznámil, že k nim domů přišla obálka s nábojem adresovaná jeho ženě (případ začala vyšetřovat policie), v úterý řekl, že dostal anonym vyhrožující mu smrtí. Vzápětí si postěžoval, že na jeho mítincích stoupá agresivita. Jejich účastníci jsou prý napadání příznivci jeho protikandidáta Petra Pavla, proto zrušil naplánovanou kontaktní kampaň až do konce voleb. Babiš měl mít v úterý odpoledne v programu setkání s občany v Hradci Králové.

Jiným možným vysvětlením jeho kroku ale může být, že se na jeho akce tolik nechodí. Zatímco Petra Pavla podpořilo v Ostravě a Brně několik tisíc příznivců, na Babiše ve stejné době přišly stovky voličů a nikdy nezaplnil velké náměstí. Navíc se vždy v podobném počtu dostavili i jeho hlasití odpůrci. Hradec Králové mohl vypadat podobně. K Babišovu rozhodnutí mohlo přispět i to, že Pavel kvůli nemoci odvolal pondělní a úterní program v Kolíně a Příbrami; šéf ANO si to tedy mohl vyhodnotit tak, že se tolik nemusí snažit ani on.

O tom Babiš každopádně na tiskové konferenci nemluvil, hlavním tématem bylo stěžování si na napětí ve společnosti. „Přestaňme se zlobou, nenávistí, agresivitou. Zastavme to,“ vyzval veřejnost. Když se ho vzápětí Respekt zeptal, zda tento apel vztahuje i na sebe, hodlá se změnit a chovat klidně, protože do veřejného prostoru napumpoval nebývalou míru lží a nepravd, šíří agresivitu a na billboardech urazil vojáky, když tvrdil, že Česko zavlečou do války, Babiš odpověděl: „Kdo tady šíří tu nenávist, určitě to nejsem já.“

Prezidentský kandidát také popřel, že by na billboardech se sloganem „Nezavleču Česko do války“ a „Generál nevěří v mír“ strašil lidi. A v reakci označil dotazující se Respekt za provládní médium. V momentu, kdy si stěžoval, že ho všichni napadají, tak sám pokračoval v opakovaných útocích na novináře z posledních dní. Poté, co se ho moderátor veřejnoprávní televize Martin Řezníček v nedělní debatě zeptal na pomoc spojencům z NATO v případě napadení a Babiš to v první reakci odmítl, následně ho na mítinku se svými volič obvinil z „provokace“.

Čtěte také: Babiš v Brně vyprávěl svým příznivcům o debatě na ČT

Pavel mezitím Babiše vyzval, aby ke zklidnění situace přispěl tím, že by stáhnul „všechny reklamní materiály, kde používáte strach ze zatažení do války“ a veřejně vyslovil závazek „neútočit a neeskalovat situaci v TV debatách“. Babiš to označil za „nesmyslnou výzvu“.

Petra Pavla by měla ve středu čekat vystoupení v centru Prahy, Andrej Babiš už nic podobného nechystá. Kampaň zakončí ve středu debatou na Primě a ve čtvrtek navečer na Nově. Druhé kolo voleb začne v pátek a skončí v sobotu ve dvě hodiny odpoledne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].