Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Co se nám snažil Babiš sdělit?

Možná to, aby se už Pavlovi voliči neobtěžovali chodit k volbám

Autor: Tomáš Škoda
Autor: Tomáš Škoda

Od začátku druhého kola se čeká, jestli Andrej Babiš tzv. odjistí atomovou bombu. Tedy jestli zveřejní proti Petru Pavlovi obvinění, které by mohlo zvrátit nepříznivý vývoj preferencí. Měl šanci to udělat v úterý odpoledne během tiskové konference, zdánlivě se ale nic nestalo. Babiš pouze sehrál roli oběti, kterou zastrašují agresivní anonymy a která už ani nemůže v klidu uspořádat někde na náměstí mítink. Proto prý raději kontaktní kampaň ruší.

Finále každé prezidentské kampaně je plné stresu a času rozhodně není nazbyt. Všechno, čemu se kandidáti věnují, má mít nějaký smysl ve snaze získat voliče. A nějaký hlubší smysl jistě mělo i tohle Babišovo vystoupení. V samotné tiskové konferenci se přitom hlubší smysl hledá těžce. Že na něj pokřikují davy odpůrců? Na to byl přece už loňského jara zvyklý. A že dostává anonymy vyhrožující smrtí? To taky není ve veřejném prostoru nic nového a věc může řešit policie. Takže o co jde?

Stále platí, že Babiš potřebuje získat statisíce dalších příznivců, jinak se prezidentem nestane. Rezignovanost tedy může být jen zdánlivá. Hra na lítost míří na vlastní voliče tak, aby skutečně přišli k volbám. Mezi ně už nepotřebuje vyjíždět osobně, ostatně na to už není ani čas. Kromě toho Babiš rozjel ofenzivu směrem k radikální scéně spojené s loňskými protesty proti vládě. Udělal rozhovor pro Trikolóru, získal podporu stalinistů a sešel se i s carevnou zdejší dezinformační scény, senátorkou Janou Zwyrtek Hamplovou.

Široce kritizované billboardy s válečnou tématikou sice stáhnul, v nedělní diskusi v České televizi ale rozhodně nevypadal, že by souboj o prezidenta vzdával. Naopak přišel dobře připravený, byl plný energie, opanoval diskusi, útočil, jak se dalo. A kdyby neudělal obrovskou chybu a nepředvedl se jako diplomatický diletant, byl by oslavován jako vítěz téhle debaty. Navíc sestrojil legendu o údajné pasti nastražené Českou televizí. To všechno míří na voliče SPD.

Ale pořád je to málo a Babiš potřebuje především odradit Pavlovy voliče od účasti ve volbách. Jak to tedy ve zbylém čase udělat? Třeba hrou na ztrátu energie a rezignovanost. Šance, že to pomůže k celkovému vítězství, není vzhledem k náskoku Pavla kdovíjaká, ale pokud chtěl Babiš aspoň něco zkusit, tohle se nabízelo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].