Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ropné embargo ano, ale až později. Fiala chce odklad a pomoc Německa

Český premiér chce odpojit ruskou ropu nejdřív za dva roky, až bude silnější ropovod ze západu

Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Nově chystaný zákaz dovozu ruské ropy do EU bude mít místy díry - a jedna se bude nejspíš týkat Česka. Premiér Petr Fiala ve středu po jednání vlády uvedl, že embargo podporuje, ale že bude chtít pro Česko odklad. Podobnou strategii už vyhlásilo Slovensko nebo Maďarsko.

Český odklad má trvat dva až tři roky, než se zvedne kapacita západního ropovodu TAL (Transalpinský ropovod), kterým putuje ropa z Terstu do Rakouska a do Německa. Na něj navazuje německo-česká přípojka IKL, která má kapacitu dostatečnou, ale nelze ji plně využít kvůli úzkému hrdlu přes Alpy.

zdroj: TAL
zdroj: TAL

„Podporujeme co nejtvrdší sankce vůči Rusku, na tomto našem postoji se nic nemění, ale od začátku také zastáváme pozici, že sankce nesmí poškodit více české občany než Ruskou federaci,“ prohlásil po jednání vlády Fiala na vysvětlenou k tomu, proč pro Česko těžko připadá v úvahu zakázat dovoz ruské ropy do půl roku, jak ve středu navrhla po prvotních konzultacích mezi státy EU Evropská komise.

Fiala ve čtvrtek jede do Berlína na jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem. Hlavním bodem má být právě energetika – slibovaná solidarita v případě nouze v dodávkách plynu, kde je Česko na Německu přímo závislé, a právě souhra v investicích do ropné infrastruktury směrem na západ.

Projekt na rozšíření alpského ropovodu TAL už delší dobu existuje. Teď má přepravní kapacitu 38 milionů tun ročně a je připraveno navýšení o 2,5 milionu. Čeká se na povolení bavorských úřadů kvůli ochraně životního prostředí. Zatím nelze s jistotou říct, jak dlouho může ještě povolování trvat a nakolik lze environmentální procedury urychlit skrz politický vliv v souvislosti s válkou.

Česko by navíc potřebovalo, aby se TAL posílil ještě výrazněji nad dosavadní plány, a to o 10 milionů tun. „Abychom nahradili ropu z ropovodu Družba do České republiky, budeme potřebovat ještě další navýšení kapacity tohoto ropovodu (TAL) na 48 milionů tun ročně, což by podle našich odhadů mělo trvat přibližně dva roky, protože tam už je potřeba doplnit dodatečná čerpadla,“ uvedl po jednání vlády ministr průmyslu Jozef Síkela. O posílení západního ropovodu jednal se svým německým protějškem Richardem Habeckem už v dubnu.

Loni se do Česka dopravilo 6,8 milionu tun ropy, z toho polovina pocházela z Ruska. Tomu odpovídají i podíly obou přepravních tras – východním ropovodem Družba přiteklo 48,8 procenta ropy, ze západu zbylých 51,2 procenta. Česko se bude podle Síkely snažit o to, aby při posílení kapacity dostávalo ze západu o čtyři miliony tun ropy víc než dosud, tak aby šlo Družbu nahradit. Vyjednávání se podle něj vedou s Německem, Rakouskem, Itálií, ale také Evropskou komisí kvůli financování projektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].