0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda26. 5. 20223 minuty

Respekt: Zemanův favorit Pirunčík zřejmě nebude velvyslancem na Ukrajině

Svým působením legitimizoval dlouholeté promoskevské postoje Pražského hradu

Petr Pirunčík (vpravo)

Favorit prezidenta Miloše Zemana na post budoucího velvyslance na Ukrajině, zástupce ředitele zahraničního odboru na Pražském hradě Petr Pirunčík, zřejmě nakonec zamíří jinam, než bylo plánováno. Několik zdrojů Respektu potvrdilo, že ve hře pro něj je jiný post, nejčastěji padá jméno arménského hlavního města Jerevan. “Ano, vypadá to tak,” řekl jeden z nich.

Ministerstvo zahraničí ani Pirunčík to nechtějí komentovat. “K tomu opravdu nemohu odpovídat,” říká sám Pirunčík. Faktem je, že pro diplomacii nikdy nebyl na post v Kyjevě favoritem. “Česko má výborné vztahy s Ukrajinou, ovšem s výjimkou prezidenta. V situaci, kdy by Česko vyslalo diplomata, který dlouhé roky pracoval pro prezidenta Miloše Zemana, bude mít velmi náročnou misi," uvedl už před ruskou invazí na Ukrajinu pro Deník N ministr Jan Lipavský.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zeman ještě donedávna vystupoval jako spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Když v roce 2014 Putin napadl Krym a okupoval ho, označil to později Zeman za „hotovou věc“ s níž se Ukrajinci „mají smířit“. Až po únorové invazi otočil a začal Moskvu kritizovat.

V nedávném rozhovoru pro Respekt se už Lipavský nechtěl k Pirunčíkovi konkrétně vyjadřovat. “Já té vaší otázce rozumím. V roli opozičního poslance jsem vznášel, dovolím si říct, totožnou kritiku. A z pozice ministra zahraničních věcí personální záležitosti komentuji v momentě, kdy je všechno hotovo a kdy nepodléhají režimu, že se o nich nehovoří,” řekl na otázku, zda má Česko poslat na Ruskem napadenou Ukrajinu diplomata, který dlouholeté Zemanovo vystupování ve prospěch Moskvy legitimizoval svým působením na Hradě. Zdroje Respektu tvrdí, že právě proto měla s Pirunčíkem problém i ukrajinská strana.

Současným velvyslancem na Ukrajině je diplomat Radek Matula, který byl po napadení Ukrajiny z Kyjeva stažen, ale ve středu se vrátil s dalším diplomatem politicko-ekonomického oddělení. Na velvyslanectví tak působí již pět diplomatů. Matula na Ukrajině již působí delší dobu, proto se začíná jednat o tom, kdo ho nahradí.

„Naším cílem je v maximálně možné míře obnovit činnost zastupitelského úřadu ve všech hlavních agendách před začátkem českého předsednictví v Radě EU, aby se naši diplomaté v Kyjevě mohli plnohodnotně zapojit do naplňování priorit českého předsednictví ve vztahu k Ukrajině,“ uvedl k jeho návratu ministr Lipavský.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].