Virus
Hasiči s policisty a celníky na hraničním přechodu v Rozvadově; ilustrační foto • Autor: ČTK, Chaloupka Miroslav

Podle informací Respektu z politických kruhů se zástupci Číny snažili v Česku organizovaně během ledna a února nakupovat zdravotnický materiál, který je klíčový k ochraně před novým typem koronaviru. Šlo o roušky, respirátory, ochranné obleky a další zdravotnické předměty. Část věcí se podařilo do Číny dostat, některé se překupníkům nepodařilo včas vyvézt. Zástupci vlády to nechtějí komentovat, konkrétnější není policie ani kontrarozvědka. “Bez komentáře,“ říká mluvčí BIS Ladislav Šticha na otázku Respektu, zda může skupování zdravotnického materiálu potvrdit.

Byli to právě překupníci, kteří se měli podle informací Respektu na vývozu z Česka podílet. Mělo jít o čínské krajany, kteří tu dlouhodobě žijí. Jak se věci do Číny dostávaly, není jasné, stejné jako to, zda do skupování byli zapojení někteří čínští diplomaté, o čemž se mluví v zákulisí. Vláda Andreje Babiše dostala nákupech informace.

Reklama
Reklama

Deník Aktuálně.cz již upozornil, že jedním z těch, kteří zde s dalšími krajany nakupovali,  byl Čou Ling-ťien, vlivný muž zdejší čínské komunity.  V době, kdy ke skupování zdravotnického materiálu docházelo, Čína bojovala s vrcholící koronavirovou pandemií. Evropa včetně Česka ale ještě nepřijímala drastická protikoronavirová opatření: lidé se volně pohybovali a jezdili na dovolené.

Nedávno vyšlo najevo, že polské tajné služby informovaly západní spojence již v lednu o tom, že riziko rozšíření epidemie v Evropě může být vysoké. Zemí, která to měla brát nejvíce na zřetel, mělo být podle polských médií Estonsko. To jediné se mělo připravit - nezbavovat se zdravotnického materiálu a naopak jeho objem zvyšovat.  Naopak Česko se potýká s nedostatkem ochranných pomůcek, stále chybí roušky i respirátory. Jejich největším dodavatelem je aktuálně právě Čína.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1913

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte