Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Reakce na Donbas: Německo zastavilo spuštění plynovodu Nord Stream 2

Většina německé politické elity - výjimkou byli především Zelení - geopolitická rizika projektu podceňovala

Začátek plynovodu Nord Stream 2, Usť-Luga v Rusku • Autor: Bloomberg via Getty Images
Začátek plynovodu Nord Stream 2, Usť-Luga v Rusku • Autor: Bloomberg via Getty Images

Německá vláda v reakci na ruskou agresi na východě Ukrajiny zmrazila zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. “Okolnosti se zásadně změnily,” řekl v úterý v poledne kancléř Olaf Scholz (SPD) - a vzhledem k těmto okolnostem je podle něj třeba přehodnotit i sporný plynovod, o němž ještě v prosinci (podobně jako v minulosti jeho předchůdkyně Angela Merkel) mluvil jako o výsostně ekonomickém projektu.

Plynovod dlouhodobě (a marně) kritizovali politici a experti z postkomunistické části Evropy i z USA. Poukazovali na to, že zvyšuje závislost na ruském plynu, a především obchází tranzitní země, zvláště Ukrajinu, kudy proudí většina současného plynu. Varovali, že by Putinovi umožnil odstřihnout od energie Ukrajince, a zároveň dál dodávat surovinu Německu, klíčovému evropskému ekonomickému partnerovi. Většina německé politické elity - výjimkou byli především Zelení - tato geopolitická rizika podceňovala.

Nyní však kancléř Scholz požádal ministerstvo hospodářství, aby stáhlo analytickou zprávu o bezpečnosti dodávek potrubím Nord Stream 2, kterou vloni předložilo Spolkové agentuře pro sítě, jež má v popisu práce rozhodnutí o zprovoznění plynovodu. “Tento krok zní velmi technicky, je to však potřebné k tomu, aby prozatím nedošlo k certifikaci plynovodu,” citují Scholze německá média.  Bez této certifikace nemůže být Nord Stream 2 uveden do provozu, ačkoli je po zářijové dostavbě již naplněný plynem.

Ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu vedené Robertem Habeckem ze strany Zelených - dlouhodobým kritikem plynovodu - musí nyní vypracovat novou analýzu, která zohlední aktuální ruskou eskalaci. Nejedná se tedy o definitivní konec plynovodu - a Olaf Scholz také na tiskové konferenci řekl, že je třeba dále hledat diplomatickou cestu, která zabrání válečné katastrofě. Jasně však také řekl, že se zpracování příslušné analýzy “jistě protáhne” a musí v ní být “zohledněny všechny otázky, která námi hýbou”.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].