0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda28. 9. 20204 minuty

Prymula navrhne nouzový stav, vláda ho projedná ve středu

Plošná opatření nelze dělat jen tak, hrozí žaloby, uznal nový ministr zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Roman Prymula  po uvedení do úřadu • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu. Už v pátek oznámil, že chce ještě přitvrdit v opatřeních proti šíření koronaviru. Zároveň ale začíná zjišťovat, že pro další omezení nemá sám za stávajícího stavu moc velký mandát. Premiér Andrej Babiš v TV Nova v neděli večer potvrdil, že kvůli nouzovému stavu se vláda sejde už tuto středu na mimořádném jednání.

„Udělat to určitě musíme. Bez toho moc šance není. Já myslím, že to bude na prvním jednání vlády,“ řekl Prymula Respektu. Nouzový stav vyhlašuje vláda a potřebuje k němu i souhlas sněmovny.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Prymula už oznámil, že další opatření proti koronaviru chce vyhlásit tuto středu nebo pátek. Kdyby je vyhlašovalo jen ministerstvo, jejich rozsah nemůže být příliš velký, jinak riskuje podobnou situaci jako na jaře, kdy omezující kroky vyhlásilo samo a vzápětí je zrušil soud. „Já sám se budu snažit dělat opatření, která mají minimální ekonomický dopad,“ uvedl Prymula k tomu, co chystá na tento týden. Zároveň by podle něj mělo jít spíš o opatření jen v zasažených krajích, nikoli o plošná celostátní omezení.

Žaloby a politika

Opatrnost s ohledem na právní aspekty je jedním z možných vysvětlení, proč Prymula dosud na jedné straně mluvil o nutnosti brzdit epidemii koronaviru ještě víc, než se to zatím děje, ale na druhou stranu jeho úřad zatím sáhl jen k několika krokům a další avizuje až v budoucnu. To ze zdravotnického hlediska nedává velkou logiku – pokud se epidemie dál šíří, odklady vedou k dalšímu nabalování problémů a k nutnosti brzdit později ještě víc nebo déle.

Jarní restrikce nejdřív vyhlašoval kabinet, v dalším kole už místo vládních usnesení šlo o opatření ministerstva. Tento postup zažaloval právník Ondřej Dostál a Městský soud v Praze mu dal za pravdu. S odůvodněním, že ministerstvo může proti epidemii zasahovat jen v omezené míře. „Razantní a plošná“ opatření už podle soudu musí vyhlašovat vláda v rámci nouzového stavu, aby se do rukou jednoho člena kabinetu nekoncentrovala nepřiměřeně velká moc. Rozsudek městského soudu je pravomocný a ministerstvo se jím musí řídit, byť proti němu podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, kde věc čeká na vyřízení.

Právník Dostál už také Prymulovi zaslal minulý týden předžalobní výzvu, aby ministerstvo korigovalo a upřesnilo mimořádné opatření z minulého týdne (v něm mj. zkrátilo zavírací dobu restaurací nebo omezilo počet lidí na sportovních a kulturních akcích) a do ničeho dalšího se bez souhlasu vlády nepouštělo. Jinak se chystá žalobu opakovat.

„Považuji to za prevenci diktatury,“ řekl Respektu Dostál s tím, že uvažuje spíš obecně jako právník. Tedy nikoli že by za diktátory považoval současného nebo minulého ministra. Nezpochybňuje a priori ani obsah opatření,  jen chce dosáhnout toho, aby omezení měla politickou a právní oporu. „Pokud by ministr jmenovaný v podstatě z ulice, který se zodpovídá jen premiérovi a prezidentovi, mohl s národem dělat úplně cokoli, tak to je prostě špatně,“ míní.

Do dvaceti osob

Prymula v sérii vystoupení přes víkend uvedl, že mezi zvažovaná omezení patří strop pro shromažďování na úrovni deseti až dvaceti osob a také přechod středních škol na distanční výuku. K zásahům patrně nejspíš dojde v Praze a v jiných zasažených regionech.

initComponents.push({ name: 'amplitudePlayer', place: '#amplitude-player', data: { mp3: "https:\/\/respekt.mgwdata.net\/k4j4mi\/2020\/09\/40-2020mp3_9heuh.mp3" } }) Poslechnout si další podcasty Podcasty Respektu můžete odebírat také v aplikacích:

Spotify
Spotify
Apple podcasty
Podcasty Apple
Google podcasty
Podcasty Google

Podle Prymuly pořád platí, že šíření epidemie běží vyšším tempem, než je žádoucí, mimo jiné kvůli omezeným kapacitám nemocnic. Další kroky proto mohou následovat, přičemž Prymulův plán je získat pro ně nejdřív politickou podporu, aby se od nich poté neuhýbalo.

„Čím později opatření zavedete, tím delší bude nutnost nechat je v platnosti. To je důvod, proč to musíme udělat rychle. Souhlasím s tím, že bychom měli zveřejnit konkrétní plán včetně výhledu třeba na Vánoce,“ uvedl ministr v diskusi na televizi Prima. Už předtím v Blesku také varoval, že s nošením roušek se Češi budou muset nejspíš smířit po celou zimu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].