Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Poslanci se dohodli na stálé komisi k hybridním hrozbám

Zřízení vyšetřovací komise k možnému vlivu autoritářských režimů se ukázalo jako neprůchozí

Helena Langšádlová • Autor: Ludvík Hradilek
Helena Langšádlová • Autor: Ludvík Hradilek

Poslanci se podle informací Respektu dohodli na zřízení stálé komise k řešení hybridních hrozeb. “Hybridní hrozby v podobě kybernetických útoků jsou téměř každodenní realitou, sociální sítě přes své algoritmy dokonce aktivně podporují šíření dezinformací, realitou jsou snahy o zasahování do voleb. Tyto a další hybridní hrozby nabývají v posledních letech na významu a proto NATO, Evropská unie, ale i většina evropských států přijímá opatření pro vyšší odolnost svých společností proti těmto hybridním hrozbám. Žádný orgán naší poslanecké sněmovny se těmto hrozbám doposud komplexně nevěnuje a vznikem této komise bychom měli tento dluh napravit,” potvrdila Respektu dohodu na komisi poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Část poslanců původně navrhovala zřízení parlamentní vyšetřovací komise k možnému vlivu autoritářských režimů, jako je Rusko nebo Čína v Česku. Tato varianta se ale postupně  ukázala jako neprůchozí. Hlavně vládní strany na ni nechtěly kývnout a  argumentovaly, že vyšetřování je úkolem pro bezpečnostní složky.

Stálá komise je tak kompromisem. Nebude si jako v případě vyšetřovací předvolávat jednotlivé svědky a podávat trestní oznámení policii, téma bude mapovat v širších souvislostech. Může vyzývat vládu, aby se hybridními hrozbami více zabývala, může dávat doporučení, co konkrétně by se v dané oblasti mělo dělat.

S jejím vznikem souhlasilo nyní i vládní ANO, je proto pravděpodobné, že projde. Hlasovat se bude na další schůzi poslanců; na té současné dojde ke stažení staršího návrhu na zřízení vyšetřovací komise.

Jak dlouhodobě upozorňují tajné služby, v Česku jsou nejaktivnější ruští a čínští špioni. Snaží se oslabit zdejší demokracii, mají zájem o tajné informace z NATO a EU, provádějí technologickou i energetickou špionáž. Česko rovněž čelí dezinformační kampani.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].