Helena Langšádlová
Helena Langšádlová • Autor: Ludvík Hradilek

Poslanci se podle informací Respektu dohodli na zřízení stálé komise k řešení hybridních hrozeb. “Hybridní hrozby v podobě kybernetických útoků jsou téměř každodenní realitou, sociální sítě přes své algoritmy dokonce aktivně podporují šíření dezinformací, realitou jsou snahy o zasahování do voleb. Tyto a další hybridní hrozby nabývají v posledních letech na významu a proto NATO, Evropská unie, ale i většina evropských států přijímá opatření pro vyšší odolnost svých společností proti těmto hybridním hrozbám. Žádný orgán naší poslanecké sněmovny se těmto hrozbám doposud komplexně nevěnuje a vznikem této komise bychom měli tento dluh napravit,” potvrdila Respektu dohodu na komisi poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Část poslanců původně navrhovala zřízení parlamentní vyšetřovací komise k možnému vlivu autoritářských režimů, jako je Rusko nebo Čína v Česku. Tato varianta se ale postupně  ukázala jako neprůchozí. Hlavně vládní strany na ni nechtěly kývnout a  argumentovaly, že vyšetřování je úkolem pro bezpečnostní složky.

Reklama
Reklama

Stálá komise je tak kompromisem. Nebude si jako v případě vyšetřovací předvolávat jednotlivé svědky a podávat trestní oznámení policii, téma bude mapovat v širších souvislostech. Může vyzývat vládu, aby se hybridními hrozbami více zabývala, může dávat doporučení, co konkrétně by se v dané oblasti mělo dělat.

S jejím vznikem souhlasilo nyní i vládní ANO, je proto pravděpodobné, že projde. Hlasovat se bude na další schůzi poslanců; na té současné dojde ke stažení staršího návrhu na zřízení vyšetřovací komise.

Jak dlouhodobě upozorňují tajné služby, v Česku jsou nejaktivnější ruští a čínští špioni. Snaží se oslabit zdejší demokracii, mají zájem o tajné informace z NATO a EU, provádějí technologickou i energetickou špionáž. Česko rovněž čelí dezinformační kampani.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2145

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte