Andrej Babiš, Ústí nad Labem
Andrej Babiš, Ústí nad Labem • Autor: Milan Bureš

Další ze série mezinárodních investigací zaměřených na finanční machinace v daňových rájích ukázala zajímavý a dosud neznámý příběh o českém předsedovi vlády. V roce 2009 si nechal zřídit řetězec offshorových firem a nakoupil přes něj zámeček a další nemovitosti na francouzské Riviéře v hodnotě 381 milionů korun.

Babiš užívání těchto nemovitostí netajil, ale nové jsou okolnosti ohledně toho, jak složitě za nákup platil. A chybí vysvětlení, proč postupoval tak komplikovaně a tajnůstkářsky.

Reklama
Reklama

https://twitter.com/i/status/1444712047380418569

Podrobnosti vyšly najevo díky úniku dokumentů z panamské právní kanceláře, která pro Babiše řetězec offshorových firem pomáhala zakládat. Z kanceláře uniklo podobných dokumentů víc - a staly se základem celého balíku příběhů zveřejněných v neděli pod značkou Pandora Papers. Pátrání je dílem Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které k případu českého premiéra přizvalo reportéry z české redakce investigace.cz. Ta celý případ detailně popisuje na svém webu.

https://twitter.com/mareksvehla/status/1444725389209882625?s=20

O případu – včetně Babišovy kauzy – obšírně referují i přední světová média jako Washington Post nebo Guardian.

„Neříkáme, že se stal zločin,“ uvádí k Babišově kauze zakladatelka a ředitelka Pavla Holcová. „Ale že Andrej Babiš vyvinul maximální úsilí, aby skryl původ peněz.“ Podstatou případu je podle ní otázka, proč premiér při nákupu nemovitostí postupoval tak komplikovaně a proč se při investování peněz schovával za nastrčené a účelově zřízené firmy.

Problematicky se jeví také to, že o strukturách v daňových rájích Babiš pomlčel ve svých majetkových přiznáních, která jako veřejně činná osoba musí od předminulých voleb zveřejňovat. Neúplné přiznání je přestupek, za který hrozí pokuta 50 tisíc korun. „Andrej Babiš má ale mnohem větší problém než možné uvalení pokuty ve výši až 50 000 korun. Ve Francii mu totiž na základě zákona o prokazování bohatství hrozí, že pokud neprokáže původ oněch 381 milionů korun, může být trestně stíhán a o své nemovitosti přijít,“ stojí v článku na webu investigace.cz. Další problematickou rovinou podle něj může být fakt, že v řetězci firem figuruje také americká společnost a že schéma „nese znaky praní peněz“ - což by mohlo vzbudit zájem amerických vyšetřovacích orgánů.

Babiš reportérům z investigace.cz na opakované dotazy neodpověděl. Jeho mluvčí Marek Hanč po zveřejnění případu rozeslal českým médiím jako reakci Babišovo vyjádření, kde premiér dává načasování kauzy do spojitosti se snahou poškodit ho před volbami a kde mimo jiné píše, že jde o starý případ, kde „je jasné, že jsem neudělal nic nezákonného ani špatného“. Otázku, proč postupoval při nákupu tak složitě, Babiš ve vyjádření nijak nezodpovídá a bez odpovědi ji nechal i Hanč.

Možnost, že by si redakce záměrně schovala případ na období před volbami, Holcová vylučuje jako nesmysl kvůli tomu, že Pandora Papers jsou globálním případem s mnoha dalšími větvemi směrem k miliardářům v řadě dalších zemí: „Nemáme vliv na to, kdy 600 lidi chce vydat projekt,“ říká.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte