Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Orbán vyhazuje desítky vysokých armádních důstojníků a nikdo neví proč

Opozice a pozorovatelé to označují to za politicky motivovanou čistku v době války

Viktor Orbán • Autor: ČTK / DPA / Christoph Soeder
Viktor Orbán • Autor: ČTK / DPA / Christoph Soeder

Maďarská média přinášejí pozoruhodnou zprávu z oblasti, které ze zahraničí zpravidla není nutné věnovat pozornost: podle zatím ne zcela ověřených informací opouští maďarskou armádu stovka, možná až dvě stovky vysokých důstojníků. A ani tento počet možná není konečný. Generálové a plukovníci se poroučejí, respektive jsou propuštěni z armády na základě dekretu, který nedávno přijala maďarská vláda.

Ten opravňuje ministra obrany jednostranně ukončit smlouvu každému vojákovi, který je starší 45 let a má v armádě odslouženo víc než 25 let. Tedy přeloženo do praxe - každému vysoce postavenému vojákovi. Podmínky mohou být výhodné: propuštěné ženy a muži mohou mít nárok na vysoké a dlouho vyplácené odstupné. Ovšem pouze pokud se ministr nerozhodne jinak, vojáci mohou odcházet i bez těchto lukrativních výsluh.

Ministerstvo obrany začalo nově nadekretované možnosti uplatňovat okamžitě. Ministr Kristóf Szalay-Bobrovniczky své kroky vysvětluje tak, že armáda se modernizuje a modernizovat se ještě bude - a pro obsluhu nejnovější techniky je třeba také omladit velení armády. Opozice i nezávislí pozorovatelé to vidí jinak: armáda se zbavuje nejzkušenějších vojáků, kteří znají jazyky, mají kontakty v NATO a bez nich bude spolupráce se spojeneckými armádami o mnoho těžší. Označují to za „čistku“, na jejímž konci mají ve velení armády zůstat jen ti politicky loajální.

Velké podezření budí také sama postava Szalay-Bobrovniczkého. Diplomat a velmi bohatý podnikatel je mimo jiné většinovým vlastníkem Aera Vodochody, do kterého jeho firma majetkové vstoupila v roce 2021. Především je ale od roku 2019 byznysovým partnerem ruské firmy Transmash. Jeho ruské vazby znepokojily partnery NATO už v momentu, kdy koupil Aero, a ještě víc poté, co v polovině loňského roku nastoupil na ministerský post.

Vláda se zatím k armádnímu „zeštíhlování“ nevyjádřila. Podle Ágnes Vadai, dnes opozičnice, dříve náměstkyně na ministerstvu obrany, se mluví až o tisícovce propuštěných.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].