Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Orbán, Babiš a peníze na slunečnice

Firma Agrofert si narozdíl od jiných na nepřízeň maďarských úřadů nemůže stěžovat

Předseda vlády Andrej Babiš se setkal v Praze s maďarským premiérem Viktorem Orbánem • Autor: Milan Jaroš
Předseda vlády Andrej Babiš se setkal v Praze s maďarským premiérem Viktorem Orbánem • Autor: Milan Jaroš

Maďarské městečko Kiskunfélegyháza se kromě faktu, že se tu narodila maďarská básnická ikona Sándor Petőfi, bude moct brzy pochlubit i další pozoruhodností. Vyroste tu velká továrna na produkci slunečnicových semínek. Za investici v hodnotě tři čtvrtě miliardy korun vzniknou v třicetitisícovém městě nová pracovní místa přinejmenším pro pětapadesát lidí, jejichž úkolem bude zpracovat 450 tisíc tun slunečnicových semínek.

A protože se investor zavázal, že určitou část produkce vyrobí z maďarských surovin a určitá část půjde na maďarský trh, dostal od vlády Viktora Orbána na výstavbu i státní podporu: v přepočtu víc než sto dvacet milionů korun, tedy zhruba šestinu  částky. A oním investorem je firma NT Élelmiszerfeldolgozó, která patří do holdingu Agrofert, tedy českému premiérovi Andreji Babišovi.

Potravinářství se v Maďarsku daří a Agrofert je na tomhle poli v zemi důležitým hráčem. Dlouhou dobu byl  Babiš součástí velké trojky největších potravinářských a hnojivářských podnikatelů - spolu s Sándorem Csányim a Lászlém  Bigem. Z trojky se přitom v posledních letech stala čtyřka. V potravinářství - jako ostatně v celé řadě dalších podnikatelských oborů - se postupně prosazuje Lőrinc Mészáros, Orbánův přítel z dětství, který se díky státním zakázkám a premiérově přízni stal nejbohatším člověkem v zemi.

Státní podpora Babišovu podnikání ze strany Orbánovy vlády přitahuje pozornost pravidelně. Vztahy se stranou Fidesz jsou podle maďarských médií v agrobyznysu důležité. Lőrinc Mészáros má k premiérovi extrémně blízko, ale mezi „podnikatele blízké Fideszu“ se počítá i Sándor Csány. Ten je druhým nejbohatším Maďarem, podniká i v bankovnictví či petrochemii a mimo jiné vede maďarský fotbal, Orbánovu velkou vášeň. Ani Agrofert si ale nemůže na nepřízeň úřadů stěžovat, jak dokazuje slunečnicová dotace.

Zato čtvrtý zmíněný, byznysmen László Bigo, má naopak problémy. Už dva roky zápasí o své agrochemické impérium a obviňuje stát (a tedy stranu Fidesz), že jej chce s pomocí vymyšlených pochybení o firmu úředně připravit.

Pokud by Bige, který se vždy držel od politiky dál, musel své firmy prodat, o Babišovi i Csányim se spekuluje jako o ochotných kupcích. Nic z toho se nicméně doposud nestalo. Že by Agrofert o Bigeho firmy usiloval, předloni mluvčí holdingu popřel.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].