Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Očkovací letadlo: izraelští medici studující v Česku byli na otočku v Tel Avivu

Pro druhou dávku si mají letět 11. dubna

Očkování na telavivském letišti • Autor: Archiv autorky
Očkování na telavivském letišti • Autor: Archiv autorky

Pocit bezmoci nad zdejším přístupem k pandemii, ale především vůle k pomoci stály na začátku soukromé iniciativy, jejímž cílem bylo zařídit vakcinaci pro přibližně dvě stovky izraelských mediků studujících v Čechách (české fakulty medicíny mají v Izraeli dobré renomé). Někteří v současnosti pracují jako dobrovolníci v českých nemocnicích, ale nemají české zdravotní pojištění, takže nárok na vakcínu nemají, a do Izraele zatím normálně odletět nejde.

„Byli jsme tady chyceni ve vzduchoprázdnu,“ popisuje Liora Kertsnus, izraelská studentka 5. ročníku medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Přestože mnozí z nás pomáhají v nemocnici, nemohli jsme jako cizinci dostat vakcínu, ostatně nedostali ji ani čeští medici. Denně jsme podstupovali zvýšené riziko, což je samozřejmě součást naší práce, ale je to stresující.“  Sama pracuje ve Vojenské nemocnici Olomouc na oddělení, kde poskytují plicní ventilaci lidem s postcovidovým syndromem.

„Tito medici jsou izraelští občané, mají právo se naočkovat ve své rodné zemi. Jenže lety z Prahy nejsou. Po přistání v Izraeli následuje povinná čtrnáctidenní izolace, pak je teprve možné se naočkovat. Je to časově i psychicky náročné. Totéž platí i při druhé dávce. A na to nemají ani čas,“ vysvětluje Jevgenij Neimer, Izraelec žijící v Česku, který se živí jako programátor. Právě on v reakci na situaci mediků přišel s nápadem zorganizovat „očkovací letadlo“. „Lékaři jsou klíčem k řešení momentální krize, chtěl jsem jim pomoci,“ říká Neimer.

Vyjednal tak charterový let u společnosti SmartWings - cena byla stanovena na 420 eur za dvě zpáteční letenky prostřednictvím cestovní kanceláře. Finance poskytl zčásti sám, zčásti sesbíral od studentů. „Vyjednat letadlo vlastně není složité. Celá akce od nápadu po realizaci trvala 14 dní,“ říká Neimer, „a to včetně podání žádosti na vedení Letiště Bena Guriona, aby studenti směli být naočkováni přímo na letišti, aniž by prošli pasovou kontrolou - s tím, že se zase okamžitě po vakcinaci vrátí do Česka.“

Přestože jsou v Izraeli nejefektivnější v potírání pandemie a o poznání flexibilnější než v Evropě, prvotní reakce vedení Letiště Bena Guriona byla odmítavá. Takový nestandardní postup prý není možný. Očkovací let objednaný na 14. března byl tak zrušen a mezi studenty zavládlo rozčarování a zklamání. „Když očkování na letišti nepovolili, cítili jsme se strašně,“ potvrzuje Liora Kertsnus.

Neimer se ale nevzdal - a vedení letiště v Tel Avivu nakonec změnilo názor a let povolilo. Po byrokratickém záseku tak očkovací letadlo vzlétlo z ruzyňské ranveje 18. března -  zřejmě jako první  vakcinační let svého druhu vůbec. Po přistání v Tel Avivu byli studenti naočkováni díky součinnosti zdravotní pojišťovny Kupat Cholim Meuchedet - a tentýž den se se první dávkou vrátili do Prahy. „Konečně se můžu v klidu vrátit k práci s pacienty,“ říká naočkovaná medička.

Neimer však spokojen není. Místo 180 pasažérů, kteří se do letu původně přihlásili, jich odletělo jen 79. Ostatní po prvotním zamítnutí stornovali letenky a do dalšího letu se již nepřihlásili. Jednak nebylo stále jisté, zda se let uskuteční, ale i z obavy z dalších finančních výdajů. Pasažéři odloženého letu se museli znovu testovat testem PCR, který je dosti nákladný, jelikož letiště požaduje negativní test ne starší než 48 hodin.

V důsledku této komplikace teď Neimer řeší pohledávku v řádu desetitisíců eur. Doufá, že nakonec ji zaplatí letiště, potažmo Stát Izrael: „Moje soukromá aktivita tady supluje jeho roli. Stát má udělat vše, aby zajistil očkování svých občanů, hradí to z našich daní. A když už někdo vezme iniciativu do ruky, má mu být nápomocen,“ vysvětluje svůj postoj.

Za hlavní však považuje to, že medici jsou naočkováni první dávkou. Nyní organizuje druhý let na 11. dubna a je si jist, že medici dostanou druhou dávku včas – vyjednat pro studenty očkování v Česku, kde stále není dost vakcín, by bylo pořád složitější.

Autorka je tlumočnice a překladatelka

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].