Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Není to snadné, ale udělají to. Nerudová požádá své dobrovolníky, ať pomůžou Pavlovi

Největší Babišovi soupeři z prvního kola prezidentské volby si slíbili podporu

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Petr Pavel a Danuše Nerudová si na úterní tiskové konferenci veřejně slíbili podporu pro příštích dvanáct dní. Nerudová bude vítěze prvního kola doprovázet na některá setkání, její dobrovolnický tým se zapojí do Pavlovy kampaně, billboardy s její tváří zaujme tvář postupujícího kandidáta.

Po sobotě je to očekávaný výsledek a oznámení. Danuše Nerudová vyjádřila postupujícímu Pavlovi okamžitě podporu - stejně jako další dva neúspěšní kandidáti Pavel Fischer a Marek Hilšer. A tak bylo jen otázkou času a způsobu, kdy a jak se třetí v pořadí z prvního kola do Pavlovy agitace v druhém kole zapojí.

Výměnou za to slíbil Pavel své dříve soupeřce a nyní spojenkyni, že bude ve své kampani držet a zdůrazňovat její témata - nerovnost mezi regiony nebo stejnopohlavní sňatky. “Zkrátka to nemá být tak, že Danuše Nerudová teď bude dva týdny Pavlův reproduktor,” říká šéf její kampaně Jan Králík.

Podle něj byla cesta k podpoře samozřejmá, ale nebyla snadná. Hlavně mladí dobrovolníci, kteří se do kampaně Danuše Nerudové zapojili, z ní podle jeho slov vyšli dost otřesení. Slovní útoky na ulicích a na sociálních sítích, nejen od fanoušků Andreje Babiše, ale často prý i Petra Pavla, byly drsné, takže na to nelze hned tak zapomenout. A najít motivaci k dvěma týdnům potenciálně hodně drsné kampaně, navíc už nikoli pro vlastní kandidátku, není proto úplně snadné. “Ale mají to tak, že když jim Danuše řekne, ať se do ještě kampaně zapojí, tak udělají,” popisuje Králík.

A to Danuše Nerudová dělá. S dobrovolníky si každý den volá přes Zoom, vysvětluje jim své rozhodnutí a popisuje, proč by byla ráda, kdyby s ní ještě dva týdny vydrželi. Některých videokonferencí se má zúčastnit i Petr Pavel.

Jeho tým v čele s Pavlou Nýdrle má sice hlavní slovo, ale s týmem Danuše Nerudové se o podstatných věcech radí. Do nadcházející kampaně také připravují jedno nebo dvě hlavní témata - jak se shodují experti, pokud se Pavel bude příští dva týdny jen bránit Babišovým útokům, jeho šance na vítězství to sníží.  “Ale útoky na Babiše to nebudou. Voliči Danuše Nerudové na tohle nejsou zvědaví, hlavně mladí nevolili primárně proti Babišovi, ale pro ni. Tohle tam nějak musíme otisknout,” říká Králík.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].