Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ministr vnitra: Havlíček do tendru na Dukovany nezapracoval bezpečnostní varování

Vicepremiér v poslední době podnikl několik kroků, které nahrávají ruskému Rosatomu

Jaderná elektrárna Dukovany • Autor: Matěj Stránský
Jaderná elektrárna Dukovany • Autor: Matěj Stránský

Ministerstvo průmyslu a ČEZ stále nezahrnuly do podmínek tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany klíčové připomínky bezpečnostních institucí. V odpovědi na písemnou interpelaci opoziční poslankyně Heleny Langšádlové, kterou má Respekt a Aktuálně.cz k dispozici, to napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Vzhledem k tomu, že (bezpečnostní – pozn. red.) zájmy nebyly zohledněny dostatečně, stále trvá zásadní připomínka poukazující na vysoké riziko, že celý projekt skončí neúspěchem pro nedodržení podmínek zákona o zadávání veřejných zakázek,“ napsal Hamáček v dopise. Zakázku by mohl v budoucnu zrušit jako nezákonnou antimonopolní úřad, nebo by se proti ní mohla postavit Evropská komise.

Vláda se v minulosti rozhodla, že uchazeče na dostavbu Dukovan nebude vybírat prostřednictvím otevřené veřejné soutěže pro všechny, ale uplatní tzv. bezpečnostní výjimku, která jí umožňuje oslovit jen vybrané zájemce. Taková cesta však počítá s tím, že musí posoudit především jejich bezpečnost: tedy zda nepocházejí ze států, které jsou vůči Česku nebo EU či NATO v nepřátelském postavení, a zda by po jejich vpuštění do soutěže nehrozilo z jejich strany vysoké riziko špionáže, korupce a dalších podobných jevů.

Kvůli tomu vznikla skupina složená z představitelů tajných služeb, bezpečnostních institucí a silových resortů, která připravila pro ministry zprávu, že dva uchazeči – konkrétně Rusko a Čína – takové riziko představují a soutěže by se proto neměli účastnit. Zároveň navrhli sadu opatření, které měly být zaneseny do podmínek soutěže, což by umožňovalo problematické zájemce vyhodnotit jako nezpůsobilé.

I když vicepremiér, ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) dlouhodobě tvrdí, že je bezpečnost soutěže ošetřena, jeho vládní kolega Hamáček nyní upozornil, že nikoliv. Havlíček přitom v poslední době podnikl několik kroků, které nahrávají právě ruskému Rosatomu. Jak již popsal Respekt a Aktuálně.cz, na konci března přišel se zásadní změnou v přípravě tendru. V rozporu s postojem tehdejšího vládního jaderného zmocněnce Jaroslava Míla ho chtěl spustit předčasně.

Konkrétně plánoval zaslat část nehotové zadávací dokumentace tendru společně s bezpečnostním dotazníkem čtyřem zájemcům včetně Rosatomu. Ani bezpečnostní dotazník ale nezohledňoval návrhy bezpečnostní skupiny. Poté, co vyšla věc najevo, dostali se Havlíček i premiér Andrej Babiš pod tlak opozice, a ministr průmyslu ustoupil. Vláda rozhodla, že bezpečnostní dotazník bude ministerstvo průmyslu zpracovávat společně s tajnými službami. Aktuálně pak chce Havlíček umožnit, aby licence na know-how zakázky mohla být přenesena na jinou firmu - což bylo zlepšilo reputační postavení Rosatomu.

Zatímco Havlíček se snaží v soutěži Rosatom za každou cenu udržet, Hamáček se - jak napsal poslankyni Langšádlové - domnívá, že „cestou k zajištění vládou schválených bezpečnostních zájmů státu je neoslovení rizikových uchazečů dle vládou schváleného dokumentu“. Právě pod Hamáčka spadá zmiňovaná bezpečnostní skupina, ale vicepremiér nyní tvrdí, že nemá o dalším postupu státu dostatek informací, a proto nemůže svoje úkoly plnit. Kvůli tomu poslal Havlíčkovi dopis se „žádostí o doplňující informace“.

Stejně jako Hamáčka, i vicepremiéra Havlíčka interpelovala kvůli bezpečnosti tendru zmíněná poslankyně Langšádlová. A ministr průmyslu jí odepsal opak toho, co ministr vnitra. „Bezpečnostní požadavky státu byly přeneseny do návrhu poptávkové dokumentace,“ píše mimo jiné.

„V tomto případě má pravdu pan místopředseda vlády Hamáček, bezpečnostní podmínky vlády zapracovány nejsou, pan ministr Havlíček lže a ještě to dává písemně,“ řekla Respektu a Aktuálně.cz Langšádlová, která se za opozici účastní jednání s vládou o zakázce.

S tím, aby strategickou jadernou zakázku v Česku dostali Rusové, souhlasí podle průzkumu agentury STEM šest procent Čechů. Přidělení Dukovan Rusům prosazuje prezident Miloš Zeman. Když premiér Andrej Babiš nedávno připustil, že by se mohl jaderný tendr odsunout, Zemanův poradce Martin Nejedlý odcestoval jednat do Ruska s poradcem Vladimíra Putina. Trval ale na tom, že o jaderné zakázce se nebavili - a šlo o zdvořilostní návštěvu a jednání o setkání obou prezidentů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].