Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Kdo to myslí vážně, přidá se hned, vzkázal skeptickým Čechům šéf EK přes green deal

S prvním místopředsedou EK Fransem Timmermansem o evropských klimatických cílech a nových fondech

Frans Timmermans na tiskové konferenci poté, co EK vyhlásila nové klimatické cíle • Autor: AP
Frans Timmermans na tiskové konferenci poté, co EK vyhlásila nové klimatické cíle • Autor: AP

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans spoléhá na to, že do konce roku přesvědčí k účasti na nových klimatických vizích i skeptickou českou vládu. Nové plány podle něj jen navazují na to, co už členské země odkývaly. Navíc jsou nyní doprovázené příslibem dalších peněz, které si země jako Česko sotva budou chtít nechat ujít. Timmermans, který má v Komisi na starosti právě tzv. green deal, to uvedl během videokonference s novináři z různých evropských zemí, v reakci na otázku Respektu ohledně skeptické reakce Česka.

Nové cíle pro rok 2030 Brusel zveřejnil tento týden. Vicepremiér Karel Havlíček je obratem odmítl s tím, že nemají reálný základ. „Nemůžeme se pod to v této době podepsat,“ napsal Havlíček na Twitter krátce poté, co Evropská komise vypustila ve středu svůj plán do světa. Jeho hlavním bodem je snížit v Evropě do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent pod úroveň z roku 1990. Česko je nyní o 35 procent pod touto úrovní, ale podle Havlíčka se do roku 2030 lze dostat maximálně na 45 procent.

Podobně se česká vláda bránila loni, když se v Unii debatovalo o cíli pro rok 2050. Po počátečním odmítání se nakonec před Vánoci připojila k závazku dosáhnout do poloviny století takzvané klimatické neutrality, tedy stáhnout jako celek vypouštění skleníkových plynů na nulu.

„A když se zavážete k neutralitě do roku 2050, nemůžete říct, že do roku 2045 nebudete dělat nic a až pak začnete věci měnit,“ podotýká k tomu Timmermans. „Pokud to myslíte vážně, budete muset začít hned,“ dodává. Impulsem by podle něj měly být příspěvky z nejrůznějších unijních fondů, které byly letos navýšeny ve snaze využít zelené investice i jako jednu z cest z ekonomické recese. „Chcete-li se přidat, přidejte se hned a můžete těžit z podpory ze zbytku EU,“ radí místopředseda.

Podle Timmermanse se i díky penězům pomalu mění postoj Polska, které jako jediné zůstalo loni při podpisu klimatické neutrality stranou kvůli vysoké závislosti na výrobě uhlí z elektřiny. „Můj dojem je, že Polsko směřuje k tomu ji přijmout,“ uvedl během videokonference.

Plán pro rok 2030 má obsahovat několik opatření napříč různými sektory, o kterých chce Komise jednat s členskými státy během letošního roku. Do října mají národní vlády odeslat do Bruselu svoje vlastní rozvojové plány, z kterých by mělo být jasné, jak chtějí k ochraně klimatu přispět a jak chtějí využít unijní fondy určené na tento účel. Závazek 55procentního snížení emisí chce komise prosadit na unijním summitu v prosinci, většina zemí je pro.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].