Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Někdo to dělat musí, říká spoluzakladatelka webu Potřebuju roušku.cz

V Praze začala 9. září 2020 opět platit povinnost nosit roušky i obchodech a nákupních centrech • Autor: ČTK, Deml Ondřej
V Praze začala 9. září 2020 opět platit povinnost nosit roušky i obchodech a nákupních centrech • Autor: ČTK, Deml Ondřej

„Nevymysleli jsme létající boty, je to jen zpřehlednění toho marastu - zadáte město a vyhodí vám to, co potřebujete,“ vysvětluje na dálku z chaty v Jeseníkách osmnáctiletá studentka gymnázia Karolína Štenclová projekt Potřebuju roušku.cz. S přítelem Tomášem Dostálem se o prázdninách pustili do vývoje vlastních webových stránek, které fungují opravdu jednoduše - do příslušného okna uživatel zadá název své obce nebo města a vzápětí vidí všechna opatření platná v nemocnicích, hromadné dopravě, omezení týkající se velkých akcí či sociálních služeb.

K tomu i informace ohledně testování a karantény včetně seznamu zemí s mírným rizikem nákazy a postup popsaný jednoduchým jazykem pro případ, že se člověk zrovna vrací z ciziny. Barevné rozdělení pak signalizuje, zda jde jen o doporučení či nařízení. Takže třeba aktuální opatření v Praze v současnosti svítí červenou barvou, která symbolizuje vládní nařízení. K tomu jsou připojeny i odkazy z oficiálních stránek ministerstva zdravotnictví, takže se zájemce dostane i k původnímu znění.

Nápad dostat všechny informace na jedno místo vznikl na výletě vlakem z Karolíniny rodné Opavy do Prahy - tehdy si totiž nebyla jistá, jaká opatření kromě nutnosti nošení roušky v metru v hlavním městě platí. Nápad pak přetlumočila příteli Tomášovi, studentovi informatiky na pražském ČVUT. Společně začali v okruhu svých kamarádů a známých zjišťovat, zda by mezi nimi byl o podobné stránky vůbec zájem - a vyšlo jim, že minimálně jejich okolí o rychlý přehled stojí.

Karolína Štenclová a Tomáš Dostál • Autor: Archiv autorů
Karolína Štenclová a Tomáš Dostál • Autor: Archiv autorů

K rozhodnutí přispěly i čím dál častější zprávy o chaosu, který narychlo přijímaná opatření v různých koutech republiky působila. Karolína vývoj situace pečlivě sledovala už od března: začátek pandemie ji zastihl při pobytu v rehabilitačním ústavu, kde noví pacienti posléze mohli nastoupit jen s negativními testy. Ve vyprávění se vrací i do půlky července, kdy kvůli zhoršující se epidemiologické situaci, začala z hodiny na hodinu platit přísnější hygienická opatření v celém Moravskoslezském kraji.

Rušily se i hromadné akce - třeba v tu dobu probíhající Nefestival v Dolních Vítkovicích, náhrada za tradiční Colours of Ostrava. „S maminkou jsme tehdy jely po práci do obchodu, nechtěli nás tam pustit, protože jsme neměli roušku,“ vzpomíná Karolína. Proto si představuje, že by stránka v budoucnu sloužila i jako rychlý nástroj třeba lidem, kterým zrovna končí pracovní den - v prohlížeči by si jen překontrolovali aktuální stav a vyhnuli se tak popsané situaci.

Spuštění stránek studenti načasovali na začátek září, kdy se startem školního roku začala nově platit některá plošná opatření. Předcházely tomu desítky hodin práce na vývoji databáze, do které je třeba ručně zadat opatření platné v danou dobu na určitém území. Proto hledají dobrovolníky, kteří by jim nová opatření pomáhali přichystat před vložením do databáze. Zatím jim práce na stránkách v průměru zabere čtyři hodiny za den, ale Tomáš web vylepšuje a slibuje si, že se časem správa stránek oseká na hodinu za den.

Na sdílené obrazovce ukazuje, že systém hlásí konec tří opatření, která automaticky vypadávají z databáze. „Tento typ změny se dá vyřešit automaticky, znamená to, že ministerstvo zdravotnictví už ji nemá na stránkách nebo už není platné. Řešitelné není, když přibude něco nového,“ popisuje. Kliká na dlouhý seznam, který je třeba zanést do databáze a doplnit informace ke kategoriím jako vnitřní prostory nebo zdravotnická zařízení.

Zvlášť je potom nutné zapracovat výjimky, třeba že roušku nemusí nosit děti do dvou let. Nově se pro jejich mladší kamarády stalo tématem povinné nošení roušek v tanečních – další z výjimek, kterou bylo nutno ověřit. Podle Karolíny v tomto směru jako rychlý zdroj dobře funguje instagramový účet poslance Dominika Feriho za Top 09, který svou čtyřsettisícovou základnou followerů na různá specifika upozorňuje v pravidelných příspěvcích.

Dostál si při studiu informatiky přivydělává jako tvůrce webových stránek, ale kvůli webu se práci s daty rychle doučil. Musel ale slevit z požadavků. Původní představu načrtává myší jako jednoduchou tabulku s křížky a fajfkami u jednotlivých kategorií jako obchod či doktor. „Zase tak jednoduše to nešlo,“ přiznává.

Na otázku, co je motivuje, Karolína odpovídá: „Někdo to dělat musí, ministerstvo to nedělá, chceme, aby to fungovalo, bylo to lidsky pochopitelné a všichni měli přehled.“ O stránky se hodlají starat, dokud o ně bude zájem ze strany veřejnosti. Po čtrnácti dnech fungování sice návštěvnost není závratně vysoká, ale dvojice hodlá minimálně pár měsíců pokračovat. Na pomoc hledají i grafiky či právníka - a různými cestami se snaží šířit o povědomí o existenci své stránky ještě dřív, než se oba budou muset znovu naplno vrátit do školy. Tomáš na pražské ČVUT a Karolína k přípravám na maturitu a přijímačky na právnické školy.

Své aktivity každopádně nelitují. Vyzkoušeli si, co dokážou - a o to víc jsou přesvědčeni, že ministerstvo zdravotnictví by takovou věc zvládlo lehce i s větší publicitou a dosahem. „Kdyby chtělo opatření zpřehlednit, šlo by to rychle, nejde o výrobu léku a technicky to není problém,“ popisuje Karolína s tím, že když stát chce, aby lidé nařízení dodržovali, neměl by je nutit, aby trávili hodiny sledováním zpráv.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].