Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Je to akt agrese, který se bytostně dotýká i nás, řekl Fiala o vyslání ruské armády na Donbas

Jak čeští politici reagovali na stupňující se krizi na Ukrajině

Petr Fiala • Autor: Aktuálně - Jakub Plíhal
Petr Fiala • Autor: Aktuálně - Jakub Plíhal

„Uznání povstaleckých republik na východě Ukrajiny a následné zahájení vojenské mise je ze strany Ruska jednoznačným aktem agrese vůči suverénnímu státu a je zcela zjevně porušením mezinárodního práva. Myslím, že o tom dnes nemůže pochybovat vůbec nikdo. Agresivní projev ruského prezidenta Putina a jeho následné kroky ukázaly způsob myšlení ruského prezidenta a také jeho zájmy; to, po čem touží a čeho chce dosáhnout. A aby toho dosáhl, neostýchá se použít vojenskou sílu a před tím oči zavírat nemůžeme,“ začal úterní schůzi sněmovny premiér Petr Fiala (ODS).

Vladimir Putin v noci na úterý místního času nařídil ruské armádě, aby zahájila „mírovou misi“ v „lidových republikách“ vyhlášených v roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. Fiala to označil za akt agrese a ve svém projevu zdůraznil, že Evropa je „krok od války“ a že ruskému prezidentovi jde o „oživení Sovětského svazu“ - proto by útok na ukrajinskou suverenitu měla zajímat i Českou republiku. „Podívejme se do starých map, kam až Sovětský svaz zasahoval, a co Rusko považuje za svou sféru vlivu - a pochopíme všichni, jak se nás to bytostně dotýká,“ řekl s tím, že ve středu se sejde Bezpečnostní rada státu, která má aktuální dění řešit.

I když podle premiéra Evropská unie ani NATO nepostupovaly v minulosti proti Rusku dostatečně razantně (jako příklad uvedl krymskou krizi), nyní je podle něj mezi mezinárodními spojenci shoda na tvrdém postupu. Česká republika se podle Fialy chce zapojit do pomoci Ukrajině především posílením alianční obrany na jejích hranicích a také podporou sankcí, které by měla Evropská unie představit v úterý večer.

Podobně mluvili i další politici vládní koalice. „Pokud si v těchto chvílích kladete otázku, co je v rámci rusko-ukrajinského konfliktu pravda a co lež, vzpomeňte si na naši československou zkušenost s tzv. bratrskou pomocí. Putinovo Rusko opět dokazuje, že nezná bratra,“ napsal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Putinovo uznání separatistických republik na východě Ukrajiny je snaha obnovit Sovětský svaz na úkor svobodných a suverénních zemí. To civilizovaný svět nesmí nikdy tolerovat! A na Putinově šachovnici není pouze Ukrajina, jsme tam i my,“ napsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Obě komory parlamentu poté vyvěsily na podporu nezávislosti Ukrajiny na budovách ukrajinskou vlajku.

Ruský postup odsoudila i nejsilnější opoziční strana, hnutí ANO. „Dovolte mi, abych jako předsedkyně největšího opozičního poslaneckého klubu hnutí ANO jednoznačně odsoudila agresi Ruské federace na území suverénního státu Ukrajina. Tento krok, a v tom se shodujeme s poslanci vládní koalice, v tom se shodujeme s panem premiérem, je jednoznačným porušením mezinárodních smluv. Nesmíme mlčet a vyjadřujeme jednoznačně podporu vládní koalici,“ pronesla ve sněmovně šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Rovněž SPD Tomia Okamury ruské kroky odsoudilo.„Jakékoliv porušení suverenity a integrity státních hranic je porušením mezinárodního práva. Cílem našeho snažení je, aby nedošlo k válečnému konfliktu. Co se týče vstupu ruských vojsk na území Donbasu, jsme toho názoru, že se jedná o invazi na pozvání,“ člen zahraničního výboru Jiří Kobza. Okamura posléze dodal, že takový postoj SPD zaujalo i proto, že se bojí příchodu uprchlíků z Ukrajiny.

Prezident Miloš Zeman skrz tiskového mluvčího pouze vzkázal, že uznání „lidových republik“ na Donbase a vyslání „mírových“ jednotek „zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].