Vláda odvolala jaderného zmocněnce, který kritizoval Havlíčka kvůli Rosatomu
 
Jaderná konference
Premiér Andrej Babiš, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na jaderné konferenci ve sněmovně • Autor: ČTK

Aktualizace a nový titulek, 29. března 17:00: Ve funkci vládního zmocněnce pro jádro končí Jaroslav Míl. Jeho odvolání navrhl ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karel Havlíček. Vláda návrh schválila. 

 

Reklama
Reklama

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) zvažuje podle několika zdrojů odvolání jaderného zmocněnce Jaroslava Míla. Klíčový člověk pro přípravu tendru na dostavbu Dukovan za minimálně 200 miliard korun podle ministra průmyslu překročil svůj mandát. Stalo se tak poté, co Míl v dopise pro Bezpečnostní radu státu kritizoval Havlíčkův záměr, že by polostátní firma ČEZ mohla na pokyn jeho úřadu v blízké době oslovit vybrané uchazeče včetně ruského Rosatomu - a zaslat jim část zadávací dokumentaci a bezpečnostní dotazník.

Jak už redakce Respektu a Aktuálně.cz informovaly, Havlíček to navzdory varování tajných služeb plánoval ještě ve čtvrtek a bez schválení vládou. Po tvrdé odezvě opozice, ale také ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), kteří to označili za faktické přizvání Ruska do tendru a za ohrožení národní bezpečnosti, pak ministr na výzvu premiéra Andreje Babiše slíbil, že věc v pondělí projedná Bezpečnostní rada státu a následně kabinet. Trval nicméně na tom, že nejde o začátek tendru, ani o přizvání Ruska do něj.

Čtěte také: Ministr průmyslu zvažuje urychlení tendru

Míl v dopise Bezpečnostní radě státu, na jejíž pondělní zasedání nebyl pozván a o níž se dozvěděl z médií, Havlíčkův postup kritizoval. „Jde o krok, který je v rozporu se schválenou strategií, věcným a časovým plánem a jako takový by výrazně narušil věrohodnost do té doby deklarovaného postupu ze strany státu,“ napsal vládní jaderný zmocněnec v dopise, který mají redakce k dispozici.

Zároveň doplnil, že „předložený záměr, tak jak je formulován, ohrožuje schopnost České republiky obhájit svůj postup při eventuálních soudních sporech vyvolaných z titulu žalob ze strany protijaderných států“. „Zvažme, zda není lepší celý projekt pozastavit a vrátit se k němu až po volbách, kdy může získat dlouhodobou politickou podporu,“ dodal pak Míl.

Havlíček následně podle usnesení, které mají redakce rovněž k dispozici, plánoval navrhnout vládě jeho odvolání. „Důvodem je zejm. absence patřičného bezpečnostního osvědčení fyzické osoby, které se ukázalo být podmínkou pro výkon funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku; dále opakované překročení mandátu vládního zmocněnce pro jadernou energetiku, který spočívá zejm. v koordinační a odborné činnosti, i přes vícero upozornění ze strany ministra průmyslu a obchodu,“ stojí v dokumentu.

Jak odpolední jednání ministrů dopadne a zda o odvolání skutečně budou rozhodovat, není jasné. Existenci dopisu Míl pro Respekt a Aktuálně.cz potvrdil. O tom, že vláda hlasuje o jeho odvolání, však nevěděl. „Na Bezpečnostní radu státu jsem poslal z titulu své funkce odborné stanovisko k bezpečnostnímu dotazníku. Je možné, že se ne všichni cítili komfortně, protože to nenaplňovalo jejich zájmy,“ konstatoval Míl.

image0

image1

image0

image1

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte