Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Hamáček: Těm, kdo by si Sputnik chtěli píchnout, bych to umožnil

Pro použití Sputniku už se vyjádřili prezident i premiér, ministr zdravotnictví trvá na schválení Evropskou lékovou agenturou

Andrej Babiš, Jan Hamáček a Alena Schillerová na pražském Letiště Václava Havla, kde přistálo první letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny; ilustrační foto • Autor: ČTK
Andrej Babiš, Jan Hamáček a Alena Schillerová na pražském Letiště Václava Havla, kde přistálo první letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny; ilustrační foto • Autor: ČTK

Ruská vakcína Sputnik V, o jejímž použití v Česku se stále častěji mluví, ale která dosud nebyla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky ani zdejšími úřady, má ve vládě dalšího zastánce. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček řekl v úterý Respektu, že by mu nevadilo jeho užití na bázi dobrovolnosti.

„Kdybychom se bavili o schválení vakcíny mimo režim Evropské agentury pro léčivé přípravky, ať už je to Sputnik nebo čínský Sinopharm, nedokážu si představit, že by očkování bylo na povinné bázi. Ale těm, kdo by si Sputnik nebo Sinopharm chtěli píchnout, bych to umožnil,“ říká vicepremiér. Kolik ruských vakcín by mohlo být do Česka přivezeno, není jasné. „Čísla jsem neslyšel,“ řekl Respektu Hamáček s tím, že u žádných jednání na toto téma není.

Už před Hamáčkem se pro použití Sputniku vyjádřili prezident i premiér. Miloš Zeman v neděli v televizi Prima řekl, že ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi poslal dopis, ve kterém ho požádal o ruskou vakcínu. „Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno. Budeme ale samozřejmě potřebovat tu certifikaci,“ řekl Zeman. Zdůraznil nicméně, že by nečekal na schválení vakcíny evropskou agenturou EMA a že by mu „úplně stačila certifikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv“.

V podobném duchu se vyjádřil i premiér Andrej Babiš, který v minulosti použití Sputniku V v Česku bez evropské certifikace vylučoval. Před pár dny však změnil názor. „Proč bych potřeboval EMA?!“ řekl v neděli rovněž na Primě. Jak Respekt informoval, Úřad vlády již požádal Státní ústav pro kontrolu léčiv o odborný názor na Sputnik V. SÚKL měl v téhle souvislosti již dostat blíže nespecifikované dokumenty z ruské strany.

„Tak jako nás různé instituce žádají o odborný názor na léčivé přípravky a zdravotnické prostředky, požádal Úřad vlády SÚKL o názor na vakcínu Sputnik. V tuto chvíli se však nejedná o zahájení oficiálního procesu,” řekla Respektu mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. SÚKL sám by nicméně nemohl bez evropského povolení Sputnik V schválit. Jedinou zákonnou možností je, že by jeho výjimečné použití umožnilo ministerstvo zdravotnictví, které má k tomu jako jediné oprávnění - například když je pandemická situace jako nyní. SÚKL by pak k tomuto kroku na žádost ministerstva zdravotnictví dával odborné stanovisko.

Jeho současný šéf Jan Blatný ale opakovaně prohlásil, že proti evropským institucím nepůjde. Úřad vlády tak žádostí u SÚKL může na ministra vytvářet tlak, aby rovněž změnil názor. Kvůli Blatného postoji se také stále častěji mluví o tom, že by mohl být odvolán a na jeho místo by mohl přijít někdo, kdo by dal naopak Sputniku V rychle zelenou. Hrad by si na tomto postu přál poslance a bývalého hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, který s distribuováním Sputniku V v Česku nemá problém.

Kvůli ruské vakcíně došlo mezitím k vážné politické roztržce na Slovensku. Premiér Igor Matovič osobně a tajně dojednal dodávky Sputniku V z Ruska a v pondělí uvítal zásilku prvních dvou set tisíc dávek na košickém letišti. Někteří koaliční partneři tvrdí, že o tom nevěděli a zvažují, zda ve vládě pokračovat. Rusko přitom dosud nemá naočkovanou velkou část vlastní populace a podle expertů export vakcín využívá k zahraničně politickým cílům, například ke štěpení jednoty Evropské unie.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].