Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Úřad vlády požádal SÚKL o názor na ruskou vakcínu

Zeman napsal o Sputnik V Putinovi, Blatný trvá na tom, že ho bez evropského potvrzení nepovolí

Jan Blatný a Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš
Jan Blatný a Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

Aktualizace a nový titulek, 1. března 17:00:  Úřad vlády požádal Státní ústav pro kontrolu léčiv o prozkoumání ruské vakcíny. "Tak jako nás různé instituce žádají o odborný názor na léčivé přípravky a zdravotnické prostředky, požádal Úřad vlády SÚKL o názor na vakcínu Sputnik. V tuto chvíli se však nejedná o zahájení oficiálního procesu,” řekla Respektu mluvčí SÚKL Klár Brunclíková. Server Lidovky.cz uvedl, že s Ruskem je kromě prezidenta kvůli vakcíně v kontaktu i premiér Andrej Babiš.

Prezident Miloš Zeman v neděli v televizi Prima řekl, že ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi poslal dopis, ve kterém ho požádal o ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V. „Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno. Budeme ale samozřejmě potřebovat tu certifikaci,“ řekl Zeman CNN Prima NEWS. Zároveň uvedl, že by nečekal na schválení vakcíny Evropskou lékovou agenturou (EMA) a že by mu „úplně stačila certifikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SUKL)“.

Výrobce Sputniku V, respektive ruský stát stále EMA nepředložil dokumenty, které by umožnily zahájit podrobnější zkoumání vakcíny a její případné povolení pro budoucí vstup pro evropský trh. Premiér Andrej Babiš v minulosti vylučoval, že by použití Sputniku V v Česku umožnil bez evropské certifikace, ale nyní poprvé otočil. „Proč bych potřeboval EMU?!“ řekl v neděli rovněž na Primě.

Ředitelka Státního úřadu pro kontrolu léčiv Irena Storová během nedělního odpoledne pro Radiožurnál vyloučila, že by sám SUKL mohl bez evropského povolení Sputnik V schválit, jak to chce prezident. Jedinou zákonnou možností, jak ruskou vakcínu do Česka dostat, tak zůstává to, že by její výjimečné použití umožnilo ministerstvo zdravotnictví. Úřad má pro to jako jediný oprávnění - například když je pandemická situace jako nyní. SUKL by pak k tomuto kroku na žádost ministerstva dával odborné stanovisko.

„Ministerstvo zdravotnictví o žádné výjimce nejedná,“ řekla však v neděli mluvčí resortu Barbora Peterová na otázku Respektu, zda uvažuje o povolení Sputniku V, i kdyby nebyl schválen evropskými úřady. Odkázala přitom na dřívější slova ministra Jana Blatného k téže věci. Ten k možnosti nasazení vakcín bez evropské registrace, jako je Sputnik V, řekl pro iRozhlas.cz: „Nebudu chtít, aby se očkovalo něčím, co neschválí Evropská léková agentura.“

Ani aktuálně Blatný o přehodnocení svého postoje neuvažuje – a pokud premiér a prezident budou chtít vakcínu prosadit, musel by ho Andrej Babiš odvolat. O tom se ostatně v kuloárech spekuluje již delší dobu a v neděli také po jeho konci otevřeně volal prezident Zeman. „Je mi ho líto. Už při jmenování jsem mu říkal, že přichází z parku do džungle. A ta džungle ho teď sežrala. Bylo by sprosté se mu posmívat. Pozoruji na něm však syndrom vyhoření - být na jeho místě musí být strašně těžké,“ řekl Zeman.

Prezident doplnil, že kdyby mu premiér předložil návrh na odvolání Blatného, nebyl by proti. Jako o možném nástupci současného ministra, kterého by chtěl Hrad, se mluví o bývalém hejtmanovi Vysočiny, poslanci Jiřím Běhounkovi. Babiš zatím Blatného drží, jeho výměnu nepotvrdil, a odstoupit se nechystá ani sám ministr. „Ke slovům pana prezidenta není důvod se vyjadřovat, pan ministr samozřejmě ve své práci pokračuje dál,“ řekla Respektu mluvčí Peterová.

Sám poslanec a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Běhounek Respektu řekl, že nabídku na post ministra zdravotnictví nedostal - a to ani po nedělním vystoupení prezidenta. V pohledu na Sputnik V se každopádně  s Blatným rozchází. „Dle případných předložených podkladů a protokolů od výrobce lze o povolení výjimečně uvažovat,“ reagoval na otázku Respektu, zda by byl pro předběžné povolení vakcíny v Česku bez schválení evropskými úřady.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].